Konflikt medzi vlastnými? Opitý ruský dôstojník mal strieľať po vagnerovcoch

5.6.2023 10:28

Vodca ruskej žoldnierskej armády zvanej Vagnerova skupina Jevgenij Prigožin zverejnil video s výsluchom ruského dôstojníka, ktorého prinútili sa na kameru ospravedlniť a priznať, že "z osobného nepriateľstva" strieľal v opitosti po žoldnieroch. Incident sa podľa Prigožinovej firmy stal už minulý mesiac. Prigožin je v dlhodobom konflikte s vedením ruského ministerstva obrany.

USA označili Wagnerovcov za nadnárodnú zločineckú organizáciu, uvalili ďalšie sankcie
Foto: TASR/AP

Vypočutý ruský podplukovník Roman Venevitin tvrdí, že je veliteľom 72. brigády a že strieľal v opitosti na auto vagnerovcov. A skôr vraj nechal odzbrojiť skupinu žoldnierov z jednotky rýchlej reakcie. Podplukovník má pomliaždený nos, všimol si server The Insider s tým, že sa mu identitu vypočutého dôstojníka ruskej armády podarilo potvrdiť.

Prigožin video zverejnil ako "čerešničku na torte, aby nemohli byť žiadne pochybnosti", v reakcii na otázku ruského servera Live24. Ten ho žiadal, aby sa vyjadril k "šokujúcej informácii", že ústupové cesty Vagnerovej skupiny sa pokúšali zamínovať jednotky ruského ministerstva obrany, a či nemohlo ísť o omyl. O tom, že ústupovú cestu vagnerovcov z Bachmutu zaminovali ruskí vojaci, informoval v predchádzajúcich dňoch sám Prigožin.

Ruský spravodajský server Meduza, pôsobiaci v lotyšskom exile, pripomenul, že Prigožinova spoločnosť ešte pred videom s výsluchom zajatého dôstojníka zverejnila hlásenie veliteľa ženijnej brigády vagnerovcov, podľa ktorého sa žoldnieri 17. mája s ruskými vojakmi stretli v boji pri obci Semyhirja neďaleko Bachmutu na východe Ukrajiny. 

Keď sa tu žoldnieri-ženisti pokúšali odmínovať cestu z Bachmutu, ostreľovali ich z pozícií ruskej armády. Ženijná rota vagnerovcov musela odmínovanie prerušiť, ale žoldnieri "prijali odvetné opatrenia", aby odrazili "agresiu" zo strany pravidelných jednotiek ruskej armády. Podľa vyhlásenia Prigožinovej spoločnosti žoldnieri potom zajali skupinu vojakov na čele práve s veliteľom 72. motostreleckej brigády, "podplukovníkom v stave opitosti".

Na Venevitina sa predtým v sociálnych sieťach sťažovali jeho podriadení. Vyhrážal sa vraj zastrelením veliteľovi jednotky za ústup zo stanoviska, na ktorom nemali podporu delostrelectva a ani spojenie s velením, napísal The Insider a dodal, že vojaci tiež tvrdili, že cestu do tyla im vyčistila jednotka tvorená žoldniermi z Vagnerovej skupiny.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok