Volkswagen dosiahol vlani rekordný zisk

Volkswagen dosiahol vlani rekordný zisk
Zdroj foto: SITA
Nemecký koncern Volkswagen (VW), najväčší producent áut v Európe, dosiahol za minulý rok rekordný zisk, za ktorý vďačí aj úplnému prevzatiu výrobcu luxusných športových áut Porsche. Informovali o tom agentúry DPA a RTTNews.

Čistý zisk koncernu, do ktorého patria aj Škoda Auto, Audi, Porsche, Lamborghini, Bugatti i Seat, za minulý rok vzrástol o 41 % na 21,72 miliardy eur, čo predstavuje 46,42 eura na akciu, z 15,41 miliardy eur (33,10 eura/akcia) v predchádzajúcom roku.

Tržby VW za minulý rok stúpli o 20,9 % na 192,68 miliardy eur z 159,34 miliardy eur v roku 2011.
Odbyt vozidiel z produkcie VW vlani prvýkrát prekročil hranicu 9 miliónov. Presnejšie koncern minulý rok predal takmer 9,3 milióna áut, čo predstavuje medziročný nárast o 12,2 %.

Predstavenstvo VW navrhlo preto vyplatiť za minulý rok dividendy vo výške 3,50 eura v prípade bežných akcií a 3,56 eura v prípade prioritných akcií.

Koncern však upozorňuje, že nie je imúnny voči dôsledkom dlhovej krízy v Európe, ktorá tvrdo zasiahla jeho rivalov. Automobilka síce očakáva, že jej tržby a odbyt sa aj v tomto roku zvýšia a prekročia vlaňajšiu úroveň, ale vzhľadom na neistú situáciu v globálnej ekonomike si dala za cieľ dosiahnuť tento rok minimálne vlaňajšie výsledky.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá