Ukrajina má zatiaľ iba dva Patrioty. Zelenskyj hovorí, že by potrebovala aspoň 50

ta3 čtk
3.6.2023 14:22

Ukrajina má zatiaľ iba dva americké systémy protivzdušnej obrany Patriot, ale potrebovala by ich 50. V rozhovore s americkým denníkom The Wall Street Journal to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Patriot je podľa neho jediný systém, ktorý dokáže zlikvidovať určité typy ruských rakiet.

Patriot
TASR/AP

Ukrajina zatiaľ dostala jeden systém od Spojených štátov a jeden od Nemecka a Holandska. V tejto chvíli má prisľúbené tri ďalšie. Zelenskyj v rozhovore uviedol, že počas súčasného nedostatku zbraní si Ukrajina musí vyberať medzi ochranou civilistov a vojakov. Podčiarkol, že bez efektívnej protivzdušnej obrany je akákoľvek protiofenzíva veľmi obtiažna.

"Predstavte si vojaka, ktorý chápe, že nemá nad hlavou pomyselnú strechu. A pritom nechápe, prečo v iných krajinách toto je," povedal Zelenskyj.

Aj keď by si Ukrajina priala ďalšie dodávky zbraní zo Západu, je podľa Zelenského pripravená protiofenzívu začať. "Chceli by sme mať určité veci, ale nemôžeme čakať ďalšie mesiace," zhrnul.

Patriot je taktický obranný raketový systém, ktorý umožňuje odhaliť a likvidovať nepriateľské taktické balistické rakety, strely s plochou dráhou letu aj lietadla.

Systémy majú vo výzbroji okrem USA aj Poľsko, Holandsko, Nemecko, Grécko, Rumunsko, Japonsko, Taiwan, Izrael, Saudská Arábia alebo Kuvajt. Systém bol tiež v súvislosti s ruskou agresiou inštalovaný na leteckej základni Sliač na strednom Slovensku, nemecká armáda ho ale presunie od Litvy na ochranu júlového summitu NATO. Ďalšie systémy potom Nemecko vyslalo do Poľska, ale aj odtiaľ ich chce stiahnuť.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok