Blinken tvrdí, že len silná Ukrajina je predpokladom pre skutočný mier

2.6.2023 13:32

Silná Ukrajina, ktorá má pod kontrolou svoje územie je predpokladom na mierové rozhovory s Ruskom. Vyhlásil to v piatok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken s tým, že invázia na Ukrajinu je pre Rusko strategickým zlyhaním. Informovala agentúry AFP.

Blinken: Rusko si musí vybrať medzi dialógom a konfrontáciou
Foto: TASR/AP

Vojenská agresia proti Ukrajine značne oslabila ruskú armádu, ekonomiku, diplomatickú silu a vplyv Ruska aj na nadchádzajúce roky, uviedol Blinken počas príhovoru v Helsinkách. "Keď sa pozriete na dlhodobé strategické ciele prezidenta (Vladimira) Putina, nie je pochýb o tom, že Rusko je na tom dnes výrazne horšie, ako bolo pred inváziou," uviedol šéf americkej diplomacie.

"Tam, kde chce Putin ukázať svoju silu, odhalil slabosť. Tam kde chcel rozdeľovať, zjednocoval," uviedol. Poukázal aj na ruské straty na bojisku a európskom trhu a vstup Fínska do NATO. "Kremeľ často tvrdí, že má druhú najsilnejšiu armádu na svete a mnohí tomu verili. Dnes však mnohí vidia, že ruská armáda je druhá najsilnejšia na Ukrajine," vyhlásil Blinken.

"Keďže nemáme žiadne ilúzie o Putinových ambíciách, veríme, že predpokladom na zmysluplnú diplomaciu a skutočný mier je silnejšia Ukrajina, schopná odstrašiť a ubrániť sa pred akýmkoľvek budúcim agresorom," uviedol Blinken.

Dodal, že prímerie, ktoré zmrazí ruské územné zisky, bude "Potemkinovým mierom" a prisľúbil pokračovanie budovania "armády budúcnosti" na Ukrajine. Spojené štáty podľa neho tiež privítajú akúkoľvek iniciatívu, ktorá posadí Putina k rokovaciemu stolu.

Šéf americkej diplomacie sa počas príhovoru v Helsinkách snažil stanoviť pevný postoj USA. Podľa AFP bude narastať tlak na ukončenie vojny na Ukrajine vzhľadom na nasledujúce prezidentské voľby v USA a s nimi spojenú predvolebnú kampaň. Exprezident Donald Trump, ktorý oznámil svoju kandidatúru, pritom už odsúdil vyzbrojovanie Ukrajiny súčasným prezidentom Joeom Bidenom.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok