Kým Ukrajina nemá stíhačky F-16, potrebujeme viac systémov Patriot, povedal Zelenskyj

ta3
1.6.2023 20:38

Ukrajina potrebuje ďalšie systémy protivzdušnej obrany Patriot, kým nedostane stíhačky F-16. Podľa agentúry Ukrinform to vo štvrtok na záver summitu Európskeho politického spoločenstva povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinská obrana je podľa neho ale aj tak vďaka západným spojencom schopná zostreliť všetky ruské strely.

Kým Ukrajina nemá stíhačky F-16, potrebujeme viac systémov Patriot, povedal Zelenskyj
TASR/AP

"Potrebujeme moderné stíhačky. Nejde len o súčasť našej protiofenzívy, ale je to aj záležitosť ochrany nášho vzdušného priestoru, logistiky a predovšetkým Ukrajincov," povedal Zelenskyj. "To je pre nás ťažké, pretože nemáme moderné stíhačky, a preto má na oblohe prevahu Ruská federácia," dodal prezident, ktorý na dodanie moderných stíhacích lietadiel vyzýva západných spojencov už niekoľko mesiacov.

"Kým nebudeme mať lietadlá, potrebujeme viac systémov Patriot," povedal Zelenskyj, podľa ktorého ide o najlepší systém na obranu ukrajinského neba.

Niekoľko európskych krajín dalo v posledných týždňoch najavo ochotu podieľať sa na sprostredkovaní dodávok lietadiel F-16, konkrétne sľuby ale v tomto ohľade zatiaľ nepadli. Napríklad poľský premiér Mateusz Morawiecki dnes uviedol, že Poľsko pomôže Ukrajine s výcvikom pilotov pre americké stíhačky, samo ich ale neposkytne.

"Letúnov F-16 nemáme dosť... Odovzdali sme naše migy - dobré lietadlá, dobré stíhačky," povedal poľský premiér k lietadlám MiG-29 sovietskej výroby. Tieto stíhačky odovzdalo Ukrajine aj Slovensko.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok