USA dodajú Ukrajine ďalšiu výbavu pre protivzdušnú obranu, oznámil Biely dom

ta3 čtk
31.5.2023 20:43

Spojené štáty pripravili pre Ukrajinu novú dodávku munície do systémov protivzdušnej obrany Patriot, striel do raketometov HIMARS a ďalšieho vybavenia. Oznámil to dnes Biely dom, ktorý predstavil najnovší balík vojenskej pomoci pre krajinu brániacu sa už dlhšie ako rok ruskej ozbrojenej agresii. Hodnotu chystanej sady materiálu ihneď neoznámil.

Spojené štáty odsúdili zadržanie amerického novinára denníka WSJ v Rusku
TASR/AP

"Spojené štáty budú pokračovať v podpore Ukrajiny, budú pomáhať dávať im veci, ktoré potrebujú, aby sa mohli lepšie brániť," povedal na tlačovej konferencii hovorca Bieleho domu pre národnobezpečnostné otázky John Kirby. Nový balík vojenskej pomoci pri tom spojil s častými leteckými údermi ruských síl proti ukrajinským mestám, ktoré devastujú civilnú infraštruktúru.

Súčasťou najnovšej podpory je munícia do systémov Patriot, "ktoré Ukrajina dosť efektívne nasadzuje", povedal Kirby. Tiež spomenul systémy protivzdušnej obrany Avenger, protileteckej strely Stinger, muníciu do raketometov HIMARS či delostrelecké projektily.

Podľa Kirbyho ide o 39. balík pomoci zostavený vládou na základe právomoci čerpať z finančnej zásoby vyčlenenej na podporu ukrajinskej armády americkým Kongresom. Ten predchádzajúci oznámil americký prezident Joe Biden pred desiatimi dňami pri stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Japonsku. Washington od minuloročnej invázie ruských vojsk na Ukrajine poskytol napadnutej krajine vojenskú pomoc za zhruba 40 miliárd dolárov.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok