Ukrajinský parlament schválil balík sankcií voči Iránu. Ten Rusku dodáva drony

29.5.2023 21:38

Ukrajinský parlament schválil v pondelok balík sankcií voči Iránu, ktorý podľa Kyjeva a jeho západných spojencov dodáva Rusku bojové drony. Informujú o tom agentúry AFP a DPA.

Ukrajinský parlament schválil balík sankcií voči Iránu. Ten Rusku dodáva drony
Foto: TASR/AP

Čo hovoria sankcie?

Nové sankčné opatrenia voči Teheránu majú byť v platnosti 50 rokov a zahŕňajú zákaz obchodovania s "vojenským tovarom a tovarom dvojakého použitia" a tiež "pozastavenie ekonomických a finančných záväzkov" voči iránskej islamskej republike.

Predmetom sankcií je aj zákaz investícií a transferu technológií. "Uznesenie zosúlaďuje ukrajinské sankcie s krokmi celého civilizovaného sveta na ceste k úplnej izolácii Iránu," uviedol ukrajinský parlament na svojej webovej stránke.

Parlament v Kyjeve schválil sankčný balík voči Teheránu deň po tom, čo Ukrajina uviedla, že Rusko použilo drony Šáhid iránskej výroby počas najväčšieho dronového útoku od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, ku ktorému došlo v noci na nedeľu.

Komplici teroru

Sankcie voči Iránu ešte musí odsúhlasiť ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. To sa ale považuje za formálny krok, keďže návrh zákona predložil parlamentu samotný Zelenskyj.

Ukrajinský líder sa minulý týždeň prihovoril Iráncom slovami: "Prečo chcete byť komplicmi ruského teroru?" "Teherán sa stal kľúčovým spojencom Moskvy v tejto vojne, zámerne jej dodáva zbrane na útoky na mestá, kde žije civilné obyvateľstvo," uviedol v nedeľu na Twitteri ukrajinský prezidentský poradca Mychajlo Podoľak.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok