Giro d'Italia: Roglič získal ružový dres, príde si po celkový triumf

ta3 tasr
27.5.2023 18:37

Slovinský cyklista Primož Roglič sa premiérovo v kariére stane víťazom Giro d'Italia. Stačí mu na to prísť v nedeľu do cieľa 106. ročníka prestížneho podujatia v Ríme.

Giro d'Italia: Roglič získal ružový dres, príde si po celkový triumf
TASR/AP

Jazdec stajne Jumbo-Visma triumfoval v sobotňajšej časovke z Tarvisia do Monte Lussari dlhej 18,6 km časom 44:23 min. Zdolal tak svojho najväčšieho súpera v boji o ružový dres Brita Gerainta Thomasa (Ineos Grenadiers). Ten na neho stratil v celkovom poradí 14 sekúnd. Tretí je Portugalčan Joao Almeida (UAE Team Emirates).

Thomas vstupoval do predposlednej 20. etapy s náskokom 29 sekúnd pre Rogličom. Prvých necelých 12 kilometrov bolo len v miernom sklone smerom hore, následne prišlo veľmi náročné stúpanie Monte Lussari (dĺžka 7,3 km; sklon 12,1 %). Brit však na druhom medzičase (polovica etapy) strácal na svojho rivala už šestnásť sekúnd. Slovinec mal však potom veľkú smolu, keď mu spadla reťaz a zdalo sa, že stratil šancu na celkový triumf.

"Je to neskutočný pocit. Nie je to len o víťazstve, ale aj o ľuďoch, ktorí ma povzbudzovali. Na tento moment nikdy nezabudnem. Spadla mi reťaz, čo je však súčasť hry. Nahodil som ju a išiel som ďalej. Samozrejme, nechcete, aby sa vám to stalo, no dnes som išiel naozaj dobre. Ešte máme pred sebou jeden deň a musíme zostať koncentrovaní," povedal Slovinec do mikrofónu Giro d'Italia.

Roglič si tak vynahradil svoje zlyhanie na La Planche des Belles Filles z roku 2020 na Tour de France. Portugalčan Almeida napokon v celkovom poradí stratil 1:15 min. Domáci Damiano Caruso (Bahrain Victorious) si prišiel po štvrtú priečku a v Top 5 celkového poradia figuruje aj Francúz Thibaut Pinot (Groupama-FDJ).

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok