Kyjev tvrdí, že je pripravený na protiofenzívu. Môže začať kedykoľvek

TA3 ČTK
27.5.2023 08:46

Ukrajina je pripravená začať protiofenzívu proti ruským silám, ktoré po minuloročnej invázii obsadili východ krajiny. V rozhovore to stanici BBC povedal tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov.

Protiofenzíva môže začať kedykoľvek, Ukrajina má podľa neho teraz "historickú príležitosť" a nesmie urobiť chybu. "Môže začať zajtra, pozajtra alebo za týždeň," povedal ohľadom protiútoku Danilov. "Bolo by podivné, keby sme oznamovali dáta, kedy má začať tá alebo iná udalosť. Takto sa to nerobí... Naša krajina má pred sebou veľmi zodpovednú úlohu. A my chápeme, že nemáme právo urobiť chybu," dodal.

Tajomník bezpečnostnej rady hovoril aj o situácii v Bachmute, o ktorý zvádzajú ukrajinské a ruské jednotky tvrdé boje už niekoľko mesiacov. "Bachmut patrí našej krajine, je to naše územie a my ho musíme brániť. Keby sme začali opúšťať každú obec, tak by sme mohli skončiť na západnej hranici, presne ako chcel (ruský prezident Vladimir) Putin od prvých dní vojny," uviedol. "Máme pod kontrolou iba malú časť mesta, to pripúšťame. Ale treba si pripomínať, akú veľkú úlohu Bachmut v tejto vojne hrá," doplnil.

Ukrajinská vojenská rozviedka v piatok varovala, že Rusi pred blížiacou sa ukrajinskou protiofenzívou pripravujú provokačnú akciu v Záporožskej jadrovej elektrárni, kde údajne chcú simulovať jadrovú haváriu. 

Podľa rozviedky sa chystajú informovať o úniku rádioaktívnych látok a vynútiť si tak vyšetrovanie, čo by potom mohlo ruským silám poskytnúť dôležitý čas na preskupenie jednotiek.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok