EÚ zvažuje, že pošle Ukrajine výnosy z financií mrazených Rusku. Ich hodnota je v stovkách miliárd eur

EÚ zvažuje, že pošle Ukrajine výnosy z financií mrazených Rusku. Ich hodnota je v stovkách miliárd eur
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Európska únia plánuje využiť na pomoc Ukrajine výnosy z peňazí mrazených ruským bankám či oligarchom. Podľa zdrojov denníka Financial Times v stredu zástupcovia Európskej komisie a členských krajín rokovali o možnostiach ako použiť zisky z takmer 200 miliárd eur uložených v medzinárodnom vyrovnacom centre Euroclear.

EÚ od minuloročného začiatku ruskej invázie na Ukrajinu začala na Moskvu uvaľovať sankcie, ktoré okrem iného viedli k prerušeniu transakcií a zmrazeniu bezprecedentných čiastok. Niektoré únijné krajiny na čele s Poľskom či pobaltskými štátmi presadzujú, aby sa časť týchto peňazí využila na pomoc Ukrajine. Kyjev kvôli vojne nedostáva financie na bežný chod štátu, a bude potrebovať aj neskoršiu masívnu podporu pri povojnovej rekonštrukcii krajiny.

Priame zabavenie peňazí je podľa únijných právnikov legálne ťažko uskutočniteľné, preto sa teraz EÚ zaoberá možnosťou využiť úroky z investovaných peňazí. Pri najväčšom svetovom stredisku pre medzinárodné vysporiadanie platieb Euroclear v súčasnosti leží 196,6 miliardy eur, z čoho 180 miliárd eur sú aktíva Ruskej centrálnej banky. Centrum s nimi nakladá a len počas prvého štvrťroka tohto roku hlásilo zisky z úrokov 734 miliónov eur. Pri bežných transakciách peniaze používa na vlastné účely, zmrazený majetok je však mimoriadny prípad.

"Nie je úplne jasné, komu tieto úroky patria," povedal FT jeden z účastníkov stredajšieho rokovania, podľa ktorého by financie mohli zamieriť na Ukrajinu.

Ďalší zdroj denníka povedal, že finančné inštitúcie ako Euroclear sídliace v Belgicku či luxemburský Clearstream nemajú jasno, čo s peniazmi urobiť, a že možnosť ich odoslania do Kyjeva je sľubná.

Euroclear však čelí kvôli zabaveniu spomínaných platieb žalobám od ruských finančných inštitúcií a nechce s výnosmi nijako nakladať, kým nebude jasný ďalší vývoj situácie.

Lídri dvadsaťsedmičky európskych krajín by o možnostiach využitia ruských peňazí pre Ukrajinu mali debatovať na summite koncom júna. Experti odhadujú, že na bežný chod štátu sa Kyjevu nedostávajú tri miliardy eur mesačne. Zhruba polovicu týchto peňazí EÚ posiela Ukrajine formou pôžičiek, ďalšie peniaze chce zohnať na povojnovú obnovu krajiny. Jej osud je však podľa únijných činiteľov zatiaľ veľmi neistý vzhľadom na ťažko predvídateľné pokračovanie konfliktu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá