Zomrel významný slovenský huslista a dirigent Jack Martin Händler

24.5.2023 18:45

Vo veku 75 rokov zomrel v stredu ráno slovenský huslista, dirigent a vedúci významných orchestrov vo viacerých európskych krajinách Jack Martin Händler. O jeho úmrtí informoval na sociálnej sieti Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku.

Zomrel významný slovenský huslista a dirigent Jack Martin Händler
Foto: TASR - Pavol Zachar

"Svojou tvorbou a hudobnými aktivitami, ktorým zasvätil svoj život, nám povedal veľmi veľa. Veľké dielo vykonal na poli kultúrnej diplomacie," uviedla na sociálnej sieti prezidentka SR Zuzana Čaputová. Začiatkom roka umelcovi udelila štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí.

Pripomenula, že Händler podporoval tiež dialógy o kreativite a inováciách, ktoré boli preňho základom pre kultivovanie kultúrneho i verejného priestoru. "Veril, že umenie ľudí a národy spája, že v hudbe a umení môžeme precítiť aj hodnoty humanizmu a spolupráce všetkých národov," doplnila.

Jack Martin Händler sa narodil 30. augusta 1947 v Bratislave, pred svojou smrťou žil v Nemecku. Skúsenosť svojej rodiny s holokaustom spracúval najmä prostredníctvom stredoeurópskeho festivalu a orchestra pomenovaných po nemeckom rodákovi, skladateľovi Brunovi Walterovi. Hru na husle študoval v Bratislave a v Moskve, kde bol jedným z posledných žiakov Davida Oistracha. Koncertoval v Československu aj zahraničí, najznámejšie bolo predstavenie Chačaturjanovho husľového koncertu so Slovenskou filharmóniu v lete 1975, kde vystupoval v roli sólistu aj dirigenta.

V roku 1978 emigroval do Nemecka, kde hral s viacerými hudobnými telesami. Neskôr, v roku 1989, stál pri vzniku orchestra, z ktorého sa neskôr vyvinul komorný orchester mesta Bratislavy Cappella Istropolitana. Spolupodieľal sa na vzniku hudobnej akadémie na podporu mladých talentov, taktiež založil orchester Solistes Européens Luxembourg, s ktorým v roku 2004 odohral koncert pre Valné zhromaždenie OSN na počesť rozšírenia Európskej únie.

V roku 2008 ho Európska komisia vymenovala za ambasádora pre interkultúrny dialóg a o rok neskôr za ambasádora pre inováciu a kreativitu. Štátne vyznamenania mu udelili Nemecko, Rakúsko, Fínsko či Luxembursko.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok