Izrael obvinil Irán, že mení komerčné lode na platformy na odpaľovanie rakiet

ta3 čtk
22.5.2023 21:09

Izrael v pondelok obvinil iránske revolučné gardy z toho, že mení komerčné lode na platformy na odpaľovanie rakiet či vysielanie dronov. Podľa izraelského ministra obrany Joava Galanta je cieľom Iránu rozšíriť svoj námorný vplyv ďaleko za Perzský záliv.

Nákladná loď niekoľko dní blokovala dôležitú dopravnú cestu.
TASR/AP

Vyhlásenie izraelského ministra prichádza v čase zvýšeného napätia medzi regionálnymi nepriateľmi okrem iného kvôli iránskemu jadrovému programu, ktorý okrem Izraela odsudzuje aj Európska únia a Spojené štáty. Galant už začiatkom mája povedal, že sa Irán pokúsi vyrobiť viac jadrových bômb ako jednu, pokiaľ bude mať tú možnosť. Už teraz má podľa neho dosť uránu na výrobu piatich takých bômb. Židovský štát tiež Teherán kritizuje kvôli podpore palestínskych a libanonských radikálov.

Izraelský minister na bezpečnostnej konferencii ukázal snímky šiestich údajne iránskych plavidiel, ktoré sú podľa neho "plávajúcimi teroristickými základňami". Jedna z lodí podľa neho nedávno vyplávala smerom k Adenskému zálivu. V tejto súvislosti Galant hovoril o "námornom terorizme"

"(Irán) pracuje na tom, aby rozšíril svoje aktivity aj do Indického oceánu a neskôr do Červeného a Stredozemného mora," uviedol. Irán zatiaľ izraelské vyjadrenie nekomentoval.

Izraelčania považujú Irán za ohrozenie svojej existencie. Iránsky režim štát Izrael neuznáva. V posledných dvoch rokoch sa obe krajiny navzájom obviňujú práve aj z útokov na lode v Perzskom zálive

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok