Vláda má na programe rokovanie o zákaze poplatkov za úverové účty

Aktualizované:
Banky by po novom nemohli od svojich klientov vyberať poplatok za vedenie a správu úverového účtu. Počíta s tým návrh novely zákona o bankách, o ktorej bude dnes rokovať vládny kabinet.

Súčasťou zákona je aj implementácia eurosmernice, ktorá má posilniť doplnkový dohľad Národnej banky Slovenska nad bankami, poisťovňami a investičnými spoločnosťami tvoriacimi súčasť finančných konglomerátov.

Ministri budú hovoriť aj o novele Trestného zákona, ktorá by drogovo závislým mala priniesť druhú šancu. Podľa návrhu právnej normy sa znižuje dolná hranica trestnej sadzby pri drogovej trestnej činnosti zo štyroch na tri roky.

Súdom to umožní, aby drogovo závislým, ktorí nie sú dílermi, mohli podmienečne odložiť výkon trestu a uložiť im probačný dohľad, vysvetľuje ministerstvo spravodlivosti v dôvodovej správe k zákonu.

Na programe rokovania je aj návrh novely zákona o kolektívnom vyjednávaní. Odvetvové kolektívne zmluvy by sa tak mali opäť automaticky vzťahovať aj na firmy, ktoré ich nepodpísali. Sociálni partneri sa pritom na minulotýždňovom rokovaní tripartity na znení právnej normy nezhodli.

Vláda by sa mala zaoberať aj vznikom registra fyzických osôb. Ten by mala priniesť novela zákona o hlásení pobytu občanov SR. Informácie o mene, dátume narodenia či udelenom titule by tak mali byť už od januára budúceho roku dostupné na jednom mieste.

Predpokladané výdavky na tento projekt a ďalšie opatrenia, ktoré zavádza novela, by mali do konca roku 2015 dosiahnuť asi 10,8 milióna eur, s čím má problém ministerstvo financií.

Kabinet sa bude venovať aj schvaľovaniu odmien pre úspešných slovenských športových reprezentantov. Ministerstvo školstva navrhlo oceniť 242 športovcov a jedno družstvo, štát by im mal vyplatiť 327.000 eur.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá