Agrorezort bude riešiť potravinovú infláciu. Ódor neočakáva taký dynamický nárast cien ako doteraz

ta3 TASR
16.5.2023 15:17

Ceny potravín v SR treba riešiť v celej agropotravinárskej vertikále. Agroministerstvo preto plánuje v oblasti potravín zorganizovať tzv. široký okrúhly stôl pre vertikálu od farmára až po obchod za účasti aj iných rezortov, napríklad financií. Vyplynulo to z diskusie predsedu vlády SR Ľudovíta Ódora a ministra pôdohospodárstva Jozefa Bíreša na úvodnej návšteve premiéra na pôde Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Agrorezort bude riešiť potravinovú infláciu. Ódor neočakáva taký dynamický nárast cien ako doteraz
TASR/Pavel Neubauer

"Dnes išlo o úvodné stretnutie, nebolo veľa času, aby sme prebehli konkrétne kroky. Dohodli sme sa na tom, že jedným z najlepších riešení bude vedenie konštruktívneho dialógu so všetkými, ktorí sa nachádzajú v reťazci od pestovania až po spotrebu v maloobchode," spresnil Ódor po návšteve na pôde MPRV. Premiér podľa svojich slov neočakáva, že by už v ďalšom období potraviny zaznamenávali taký dynamický nárast ako doteraz.

"Na základe uvedených stretnutí potom pán minister navrhne opatrenia a ich efektívne monitorovanie. Aj v súvislosti s týmto dialógom vzniknú konkrétne návrhy. Teraz, v prvý deň, ešte nemáme konkrétny zoznam opatrení," doplnil predseda vlády.  

Bíreš s premiérom podľa svojich slov hovoril o niektorých prioritách v agrorezorte. "Prioritou bude určite otázka dovozu potravín z Ukrajiny. Teda to, ako by sme ju mali riešiť, aby sme na jednej strane Ukrajine pomáhali, ale na druhej strane, aby sme zabezpečili zdravotnú bezpečnosť, ako aj ekonomiku poľnohospodárov a potravinárov. To je jedna z priorít," povedal Bíreš.

Druhou prioritou je podľa ministra pôdohospodárstva otázka cien potravín. "Toto budeme tiež v tomto krátkom období riešiť. Nehovorím, že to vyriešime, ale určite niektoré okolnosti nám k tomu pomôžu," doplnil agrominister.

Prioritou je podľa Bírešových slov aj Pôdohospodárska platobná agentúra. "Tam stále rokujeme s Európskou komisiou, s audítormi, aby sme túto otázku dali do polohy, že PPA je inštitúcia, ktorá má svoje štandardy, je transparentná a slúži svojmu účelu," doplnil.

Bíreš chce riešiť aj situáciu s generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu. "Ešte toto budeme analyzovať," poznamenal šéf MPRV s tým, že novým šéfom fondu nemusí byť osoba, ktorá sa zúčastnila na výberovom konaní. "Budeme hľadať odborníka, pretože SPF potrebuje zmenu. Robiť výberové konanie, pokiaľ je úradnícka vláda, možno by sme ho úspešne neukončili," dodal Bíreš.

"Budem mať priestor, aby som s jednotlivými pracovníkmi hovoril, ohodnotil ich prácu, a hlavne posúdil ich vízie, ich kroky v tomto období, pretože zadefinujeme priority. Pokiaľ budem cítiť, že daný človek vie naplniť očakávania, budem to posudzovať individuálne," doplnil agrominister na otázku, či plánuje personálne zmeny na MPRV alebo na PPA.

Stretnutia s odborníkmi

Opozičná strana Smer-SD vyzvala agrorezort, aby pre jej návrhy zákonov o zdražovaní potravín nová vláda požiadala o skrátené legislatívne konanie. "Nový minister pôdohospodárstva navrhne tiež potrebné opatrenia, ktorým budú predchádzať stretnutia s potravinármi a pôdohospodármi a ďalšími odborníkmi z agrosektora," spresnilo ministerstvo pôdohospodárstva.

Požiadavku strany Smer-SD, aby vláda prijala na skrátené legislatívne konanie návrhy zákonov týkajúcich sa potravinárskeho sektora, vníma MPRV ako požiadavku, ktorú je potrebné podrobiť analýze efektívnosti. Podľa neho sa týka aj ďalších rezortov - hospodárstva, financií či práce.

"S ohľadom na aktuálnu situáciu, a to vymenovanie úradníckej vlády prezidentkou SR 15. mája, nie je možné zrealizovať poctivú a medzirezortnú analýzu do piatka 19. mája tohto týždňa," dodalo agroministerstvo.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok