Samitu Rady Európy sa zúčastní aj Zelenskyj, na Island s Čaputovou vycestoval i Pavel

16.5.2023 09:08

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa zúčastní na summite Rady Európy (RE) na Islande. Potvrdila to prezidentka SR Zuzana Čaputová. Informuje o tom osobitný spravodajca TASR.

Samitu Rady Európy sa zúčastní aj Zelenskyj, na Island s Čaputovou vycestoval i Pavel
Foto: TASR - Martin Baumann

Ukrajinský prezident by mal vystúpiť na summite najmä z dôvodu, že jednou z jeho tém je aj pomoc Ukrajine, povedala Čaputová, ktorá bude na podujatí reprezentovať Slovensko. "Je dobrým signálom, že 46 štátov Rady Európy má jasno v tom, kto je obeť a kto je agresor v rámci vojny na Ukrajine," dodala.

Jednou z foriem pomoci pre Ukrajinu, na ktorej sa chcú členovia RE na summite dohodnúť, je register škôd, uviedla. "To, čo sa na Ukrajine deje, má obrovské dopady na ekonomiku, hospodárstvo aj ekológiu krajiny," priblížila.

Prezidentka pripomenula, že veľkou témou sú aj únosy ukrajinských detí do Ruska. Dodala, že dve z nich mala možnosť stretnúť, keď nedávno navštívila Kyjev.

S lídrami európskych krajín bude diskutovať o bilaterálnych vzťahoch aj aktuálnom dianí. "Prezidentka sa svojím podpisom pripojí pod záverečnú deklaráciu, ktorej súčasťou je tiež posilnenie ochrany demokracie, ale aj výzva na ochranu ukrajinských detí zavlečených do Ruska a ich okamžitý návrat na Ukrajinu," spresnil jej hovorca Martin Strižinec.

Medzi lídrami európskych krajín sa očakáva účasť napríklad nemeckého kancelára Olafa Scholza, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona či talianskej premiérky Giorgie Meloniovej. Summitu sa zúčastnia aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady Charles Michel a pozorovatelia z Organizácie Spojených národov (OSN) a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Od vzniku Rady Európy v roku 1949 pôjde o štvrtý summit lídrov tejto organizácie – naposledy ho v roku 2005 hostilo Poľsko. Dejiskom summitu je Reykjavík, ktorý vlani v novembri prevzal rotujúce predsedníctvo Výboru ministrov RE od Írska.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok