Galéria
Zobraziť ďalšie 15Rehoľné sestry sa často stretávajú s tým, že ich nazývajú mníškami. Pravdou však je, že mníšky na ulici neuvidíte. Tie žijú v uzavretých kláštoroch, aby čo najlepšie mohli prežívať spojenie s Bohom, teda nevychádzajú von. Na svoje živobytie sa snažia zarobiť prácou svojich rúk, ktorú môžu vykonávať za múrmi svojho kláštora. Aj mníšky ako aj rehoľné sestry skladajú sľuby čistoty, chudoby a poslušnosti.
Rehoľné sestry však spolupracujú s ľuďmi. Záleží na reholi. Buď pracujú s deťmi a mladými ako učiteľky, alebo sa venujú starým a chorým ako zdravotné sestry, sú riadne zamestnané ako iní ľudia. Uršulínky založila sv. Angela Merici v roku 1535 a ich charizmou je žiť tajomstvo Lásky. Odkaz Matky Angely prežívajú najmä v troch rozmeroch - ako snúbenectvo vo vzťahu s Kristom, materstvo v apoštoláte (práca s deťmi a mladými) a sesterstvo vo svojej komunite.
V roku 1676 bol otvorený práve v Bratislave prvý kláštor. Slovenská provincia Rímskej únie Rádu sv. Uršule vznikla v roku 1933. V súčasnosti na Slovensku pôsobia štyri komunity, spolu 57 sestier. Sídlo provinciálnej predstavenej je v Bratislave.







Niektorí ľudia si myslia, že rehoľné sestry sú financované cirkvou a nepracujú, opak je však pravdou. Rehoľné sestry uršulínky väčšinou pracujú ako učiteľky v materskej, základnej a strednej škole, ktoré sú súčasťou kláštora. Všetky náklady, ktoré súvisia s chodom rehoľného domu, ako aj životné potreby, si financujú samy. Učiteľské platy nie sú vysoké a aj ony sa musia pasovať s enormnou infláciou. Aj preto sa v ich komplexe nachádza apartmán, ktorý prenajímajú na ubytovacej platforme Airbnb a prináša im určitú čiastku do spoločnej kasy.
