Polícia zadržala mladíka, ktorý chcel napodobniť streľbu v Belehrade. Útočníka nazval kráľom

ta3 čtk
4.5.2023 18:26

Bosnianska polícia vo štvrtok zadržala osemnásťročného mladíka z mesta Bihać, ktorý sa na sociálnych sieťach vyhrážal napodobením stredajšej streľby v škole v srbskom Belehrade, pri ktorej zomrelo deväť ľudí.

Polícia zadržala mladíka, ktorý chcel napodobniť streľbu v Belehrade. Útočníka nazval kráľom
TASR/AP

Zo streľby je podozrivý trinásťročný žiak školy. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej bezpečnostné zložky bosnianskeho tínedžera zatkli na základe obvinení z ohrozenia bezpečnosti a terorizmu. Zadržaný sa údajne už v minulosti dopúšťal na sociálnych sieťach šikanovania a vyhrážania. Vyšetrovanie proti nemu polícia vlani zastavila, pretože bol neplnoletý a nemohol byť stíhaný.

"Ten chlapec, ktorý zabil osem detí, je pre mňa mega kráľ," napísal teraz na svojom instagramovom účte s poznámkou, že on sám "niečo podobné dlho chystal" pre ekonomickú školu v Bihači. "V Bihači bude nevídaný masaker, prisahám na svoj život!" dodal.

Odkazoval sa pritom na trinásťročného chlapca, ktorý v stredu na základnej škole v Belehrade zastrelil osem spolužiakov a pracovníka ostrahy. Pri streľbe ďalších sedem ľudí utrpelo zranenie, jedno dievča a jeden chlapec sú podľa Reuters stále v kritickom stave.

Žiaka siedmej triedy, ktorý sa podľa prezidenta Aleksandara Vučiča na útok vopred starostlivo pripravoval, po čine zadržala polícia. Kvôli príliš nízkemu veku ale nemôže byť trestne stíhaný. Teraz je umiestnený na psychiatrii kvôli vyšetreniu.

Srbsko je z tragédie v šoku a tamojšie médiá strelca označili za najhoršieho detského viacnásobného vraha v dejinách. Podľa odborníkov sú však ešte znepokojivejšie reakcie niektorých tínedžerov na sociálnych sieťach, ktorí strelcovi vyjadrili podporu a obdiv, podotkol Reuters.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok