Pápež rozhodol, že v synode biskupov prvýkrát zasadnú ženy s hlasovacím právom

TA3 ČTK
26.4.2023 14:13

Pápež František prvýkrát povolí, aby v synode biskupov zasadli ženy s hlasovacím právom. Napísala to agentúra AP s odkazom na nové pravidlá zverejnené Vatikánom. Ženy sa doteraz zasadnutia zúčastnili ako expertky bez možnosti hlasovania a o právo hlasovať dlho usilovali. Nové pravidlá budú platiť pre rokovania, ktoré sa uskutočnia v októbri.

Podľa AP ide o bezprecedentnú zmenu, ktorá odráža pápežovu nádej, že ženy budú mať väčšiu zodpovednosť pri rozhodovaní a laici zase väčší vplyv na život katolíckej cirkvi. Schválené úpravy noriem, ktorými sa riadi synoda biskupov, súčasne zdôrazňujú Františkovu víziu, aby veriaci laici prevzali väčšiu úlohu v cirkevných záležitostiach, ponechaných dlho na radových duchovných, biskupov a kardinálov.

AP pripomenula, že ženy už desaťročia požadujú právo hlasovať na synodách, z ktorých najbližšia je naplánovaná na október tohto roku. Od Druhého vatikánskeho koncilu, ktorý sa konal v 60. rokoch 20. storočia a zmodernizoval cirkev, pápeži zvolávali biskupov do Ríma vždy na niekoľko týždňov, aby diskutovali o konkrétnych témach.

Na konci synody biskupi hlasujú o jednotlivých návrhoch a predkladajú ich pápežovi, ktorý potom vypracuje dokument zohľadňujúci ich názory. Doteraz mohli hlasovať len muži.

Podľa schválených zmien sa však k piatim kňazom ako hlasujúcim zástupcom reholí pridá aj päť rehoľných sestier, približuje AP. Okrem toho sa František rozhodol vymenovať 70 členov synody, ktorí nie sú biskupmi, a požiadal, aby polovicu z nich tvorili ženy. Aj ony budú mať hlasovacie právo.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok