Afganské sily si nebudú môcť privolať vzdušnú podporu

Afganské sily si nebudú môcť privolať vzdušnú podporu
Zdroj foto: SITA
Afganský prezident Hámid Karzaj oznámil, že vydá dekrét zakazujúci afganským bezpečnostným silám žiadať medzinárodne jednotky o vzdušnú podporu. Uviedol to po tom, ako tento týždeň pri spoločnej operácii afganských zložiek a NATO prišlo v provincii Kunar o život 10 civilistov vrátane žien a detí, pripomenula agentúra AP.

"Zajtra vydám dekrét, že žiadne afganské bezpečnostné sily, za žiadnych okolností, nemôžu žiadať lietadlá cudzincov, aby podnikli operácie voči našim domom a dedinám," vyhlásil Karzaj v prejave k mladým afganským dôstojníkom vo vojenskej akadémii v Kábule. Uviedol tiež, že jeho ľud nepotrebuje cudzích vojakov na ochranu krajiny a vyzval Američanmi vedené sily na rýchly odchod.

"My sme majiteľmi tohto územia, nie Američania," povedal Karzaj. "Našťastie už čoskoro odchádzajú," uviedol s odkazom na zahraničné jednotky rozmiestnené v krajine krátko po útokoch z 11. septembra 2001. Zahraničné sily bojovali proti al-Káide a Talibanu. "Na ochranu nášho územia nepotrebujeme cudzích vojakov. Moje územie budú chrániť títo mladí dôstojníci," dodal afganský prezident.

Vzťahy medzi Karzajom a Washingtonom ochladli počas desaťročia vojenskej kampane, keď Kábul hnevali civilné obete a USA sa sťažovali na rozsiahlu korupciu. Mnoho Afgancov sa však obáva, že rýchle sťahovanie destabilizuje krajinu, ktorá stále bojuje vo vojne proti povstalcom. Veľa obyvateľov sa obáva, že takmer 352-tisícová afganská armáda a polícia nie sú pripravené starať sa o bezpečnosť.

Americký prezident Barack Obama v utorok v Kongrese v prejave o stave Únie uviedol, že prvých 34.000 amerických vojakov odíde domov v priebehu roka a ďalší v roku 2014 - vtedy opustia Afganistan všetky zahraničné bojové zložky. Prezident však nepovedal, ktorí americkí príslušníci zostanú v krajine aj po roku 2014, aby pomáhali afganským silám s poradenstvom a výcvikom a tiež s bojom proti al-Káide i ďalším extrémistickým skupinám.

Afganské povstalecké hnutie Taliban odmietlo ako nedostatočné oznámenie prezidenta Obamu o plánovanom stiahnutí 34.000 amerických vojakov z Afganistanu do jedného roka. Taliban zopakoval svoju požiadavku na okamžitý odchod všetkých zahraničných vojakov z krajiny a nezasahovanie veľmocí do vnútorných záležitostí Afganistanu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá