Muž chcel v Singapure predať kilogram marihuany, úrady ho aj napriek výzvam OSN popravili

TA3 TASR
26.4.2023 10:13

V Singapure v stredu popravili 46-ročného muža odsúdeného za pokus o napomáhanie pri predaji kilogramu marihuany. Poprava sa uskutočnila napriek výzvam Úradu OSN pre ľudské práva (OHCHR) a delegácie Európskej únie v Singapure, ktoré žiadali zmiernenie vyneseného trestu.

fajka marihuana tráva droga thc 1140 px (SITA/AP)
SITA/AP

Rozsudok, vynesený za napomáhanie pri obchodovaní s 1017 gramami marihuany, a jeho vykonanie ostro kritizovali aj viaceré ľudskoprávne organizácie, informuje TASR na základe správy agentúry DPA. Televízia CNN vo svojom spravodajstve poukázala na prísnosť rozsudku vyneseného v čase, keď mnohé iné krajiny vrátane susedných prijali miernejší prístup k drogám i trestom smrti.

Organizácia Amnesty International vo vyhlásení svojej miestnej pobočky upozornila na nedostatky v súdnom konaní zo strany obžaloby: opierala sa najmä o výpovede obvineného z policajného výsluchu - ten sa uskutočnil bez prítomnosti právnika a tlmočníka - a o výpovede jeho dvoch spoluobvinených, z ktorých jeden bol zbavený obvinenia.

Samotné vykonanie popravy Amnesty označila - z pohľadu medzinárodného práva - za svojvôľu. Hovorkyňa OHCHR Ravina Shamdasaniová vo svojom vyhlásení apelovala na singapurskú vládu, aby prijala formálne moratórium na na popravy za trestné činy súvisiace s drogami a aby zabezpečila právo na na spravodlivý proces pre všetkých obžalovaných v súlade s medzinárodnými normami.

Singapurské protidrogové zákony sú mimoriadne prísne a ich porušenie môže byť potrestané až trestom smrti, doplnila DPA. Zatiaľ čo marihuana je legalizovaná v čoraz väčšom počte krajín na celom svete, Singapur si zachováva jedny z najprísnejších protidrogových zákonov na svete. Jeho vláda je naďalej presvedčená, že trest smrti funguje ako odstrašujúci prostriedok pre obchodníkov s drogami.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok