USA neudelili ruským novinárom víza na návštevu OSN. Toto neodpustíme, varuje Lavrov

ta3 TASR
23.4.2023 16:32

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v nedeľu vyhlásil, že Moskva "neodpustí" Washingtonu to, že odmietol udeliť americké víza ruským novinárom, ktorí ho mali sprevádzať na návštevu sídla OSN v New Yorku. Informuje agentúra AFP.

Šéf ruskej diplomacie Lavrov zahájil návštevu Turecka
TASR/AP

"Na toto nezabudneme, toto neodpustíme," povedal Lavrov, ktorý bude predsedať niekoľkým zasadnutiam Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku. Novinárom dodal, že Spojené štáty "sa zľakli".

Rusko, ktoré už vyše roka vedie vojnu proti Ukrajine, prevzalo v apríli 2023 od Mozambiku predsedníctvo v Bezpečnostnej rade OSN. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba koncom marca na Twitteri uviedol, že predsedníctvo Ruska v BR OSN pokladá za zlý vtip. Tohto rotujúceho predsedníctva sa Moskva ujala 1. apríla.

Kuleba vo svojom príspevku vtedy upozornil, že "Rusko si uzurpovalo svoje miesto (v BR OSN), vedie koloniálnu vojnu, jeho vodca (prezident Vladimir Putin) je vojnový zločinec hľadaný Medzinárodným trestným súdom za únosy detí. Svet nemôže byť bezpečným miestom s Ruskom v Bezpečnostnej rade OSN".

Vplyvná BR OSN pozostáva z 15 členov, ktorých úlohou je riešiť svetové krízy prijímaním sankcií či schvaľovaním vojenských operácií. Jej päť stálych členov, vrátane Ruska, má právo veta a môžu tak zablokovať akúkoľvek rezolúciu.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok