Tuniský premiér predstaví novú vládu, alebo rezignuje

Tuniský premiér predstaví novú vládu, alebo rezignuje
Zdroj foto: SITA
Tuniský premiér Hamádí Džibálí v sobotu oznámi zloženie novej úradníckej vlády a pokiaľ sa to nestretne so súhlasom, rezignuje na svoju funkciu. Svoje predstavy predstaví už v v piatok lídrom politických strán a v sobotu oznámi podobu vlády.

Premiér severoafrickej krajiny trvá na tom, že ministri nebudú politickými nominantmi a nebudú a ak sa to nestretne so pochopením, rezignuje. Jeho strana Ennahdá však s tým nesúhlasí a v stredu vyzvala svojich prívržencov, aby sa v sobotu zišli v centre hlavného mesta a podporili jej "legitimitu".

Podľa stredajšej výzvy jej lídrov musia prívrženci islamskej strany brániť "svoju revolúciu a záujmy ľudí". Druhá najsilnejšia vládna strana však s postupom premiéra súhlasí a vzdá sa svojich ministerstiev. Tunisko sa ocitlo v politickej kríze po minulotýždňovej vražde lídra sekulárnej opozície Šukrího Bilajda, ktorého prívrženci obvinili Ennahdú z jeho zabitia. Premiér pod tlakom verejnosti prisľúbil sformovanie novej, technokratickej vlády, ktorá by doviedla krajinu k predčasným voľbám.

Tunisko sa aj dva roky po páde režimu dlhoročného autokratického prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího zmieta v sociálnych nepokojoch spôsobených frustráciou z faktu, že ľudové povstanie neprinieslo zlepšenie životných podmienok obyvateľov severoafrickej krajiny. Revolúcia v Tunisku sa začala v decembri 2010 po tom, čo sa na ulici na protest proti policajnému prenasledovaniu podpálil pouličný predavač. Následné demonštrácie viedli k pádu bin Alího režimu a spôsobili vlnu nepokojov, ktorá sa rozšírila aj do ďalších krajín severnej Afriky a Blízkeho východu a vošla do dejín ako Arabská jar.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá