Fico: Vlaňajší deficit zaplatili ľudia prostredníctvom vysokých cien potravín

ta3 TASR
21.4.2023 15:11

Lepšie hospodárenie Slovenskej republiky vlani zaplatili občania, najmä cez vysoké ceny potravín. Uviedol to na brífingu predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico v reakcii na vyjadrenia dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera a predsedu OĽANO Igora Matoviča k vývoju deficitu a dlhu SR v roku 2022. Smer-SD sa podľa neho preto pokúsi k riešeniu cien potravín zvolať na začiatok mája mimoriadnu schôdzu parlamentu.

gfb
TASR/Jaroslav Novák

"Dvojpercentný vlaňajší deficit vznikol vďaka obrovskému zdražovaniu, ktoré ani vláda Matoviča, ani Hegera od roku 2020 neriešila. Ľudia zaplatili v roku 2022 na daniach možno o 1,5 miliardy eur viac do štátnej pokladnice, než bolo plánované. Po druhé, vôbec sa nečerpali fondy EÚ, teda nebolo treba spolufinancovať zo strany štátu. Táto suma sa pohybuje niekde okolo sumy 750 miliónov eur, ktorú akože ušetrili," priblížil Fico.  

"V stredu (26. 4.) budúci týždeň zašleme predsedovi Národnej rady SR návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze tak, aby ju zvolal na 2. mája, lebo vtedy sa začína riadna schôdza NR SR," avizoval predseda Smeru.

Fico pripomenul tri návrhy zákonov, ktoré sa týkajú zdražovania. "Prvý návrh sa týka výraznej pomoci pre potravinárov a pre prvovýrobcov v poľnohospodárstve - spočíva v odpustení odvodov na obdobie pol roka v roku 2023. Ide o odpustenie 25 % nákladov na pracovnú silu s dosahmi vo výške 30 miliónov eur na štátny rozpočet. Sú predložené tiež dva návrhy zákonov, ktoré sa týkajú cenovej regulácie - ide o zákon, ktorý vracia Slovenskej obchodnej inšpekcii právo, aby mala od obchodníkov všetky potrebné údaje o nákladoch, nákupoch či maržiach. Tretí zákon sa dotýka samotnej cenovej regulácie," dodal Fico.  

Heger vo štvrtok 20. apríla zdôraznil, že SR plní maastrichtské kritériá. "Za rok 2022 má deficit 2,04 % v porovnaní s hranicou 3 %. Zároveň má Slovensko dlh pod hranicou maastrichtských kritérií na úrovni 57,8 % HDP. Jasne sa teda potvrdilo, že nie je pravda, že rozvraciame verejné financie. A nie je ani pravda, že bohapusto zadlžujeme občanov SR," podčiarkol.

Počas pôsobenia lídra OĽANO Igora Matoviča ako šéfa na ministerstve financií dosiahla SR najnižší štrukturálny deficit v histórii. V reakcii na zverejnené údaje o hospodárení štátu za minulý rok o tom informoval Matovič.

Zo Správy o deficite a dlhu SR, ktorú 20. apríla zverejnil Štatistický úrad SR, vyplýva, že deficit verejnej správy SR sa v minulom roku znížil o viac ako polovicu na 2,23 miliardy eur, čo predstavovalo 2,04 % HDP. Verejný dlh ku koncu roka dosiahol 63,38 miliardy eur alebo 57,8 % HDP.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok