Britský vicepremiér rezignoval po obvineniach zo šikanovania. Vyšetrovanie označil za nebezpečný precedens

ta3 ČTK
21.4.2023 11:43

Britský vicepremiér a minister spravodlivosti Dominic Raab v piatok rezignoval po obvineniach zo šikanovania zamestnancov. Svoje vyšetrovanie považuje za nebezpečný precedens, napísal vo vyhlásení zverejnenom na Twitteri. Premiéra Rishiho Sunaka chce naďalej podporovať.

Britský vicepremiér rezignoval po obvineniach zo šikanovania. Vyšetrovanie označil za nebezpečný precedens
TASR/AP

"Cítim povinnosť prijať výsledok vyšetrovania, ktoré zamietlo všetky tvrdenia vznesené proti mne s výnimkou dvoch. Rovnako sa domnievam, že tieto dva nepriaznivé závery sú chybné a vytvárajú nebezpečný precedens pre riadny výkon štátnej správy," uviedol Raab. Podobné vyšetrovania by mohli viesť k paralýze vlády, dodal minister.

Ministri podľa Raaba musia vykonávať priamy dohľad nad vysoko postavenými úradníkmi, inak by neplnili svoju ústavnú povinnosť. Rovnako sa od nich čaká priama kritická spätná väzba, uviedol Raab. Zároveň sa ospravedlnil, ak svojím správaním niekomu spôsobil stres alebo ho urazil.

Raab vlani v novembri uviedol, že bol upozornený na dve sťažnosti, ktoré boli voči nemu formálne vznesené. Niektorí úradníci, ktorí pre Raaba pracovali, tvrdia, že bol tvrdým a náročným šéfom, zatiaľ čo ďalší ho podľa miestnych médií označili za hrubého, agresívneho a tyrana. Vicepremiér obvinenia odmieta.

Nezávislé vyšetrovanie malo zistiť fakty, ale nie povedať, či sa Raab dopustil šikanovania. Konečným arbitrom mal byť premiér, ktorý výsledky dostal vo štvrtok, ale doteraz sa k téme nevyjadril. Sunak mal rozhodnúť, či Raab porušil ministerský kódex, podľa ktorého by sa ministri mali správať k úradníkom s rešpektom.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok