Taiwan kúpi 400 amerických protilodných striel Harpoon, Číne sa to nepáči

TA3 ČTK
18.4.2023 10:51

Taiwan nakúpi 400 protilodných striel Harpoon americkej výroby, informovala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na predsedu americko-taiwanskej obchodnej komory.

Taiwan kúpi 400 amerických protilodných striel Harpoon, Číne sa to nepáči
Twitter/NEXTA

Pentagón o kontrakte na dodanie 400 striel vyrábaných koncernom Boeing v hodnote 1,17 miliardy dolárov informoval začiatkom mesiaca, neuviedol vtedy ale meno kupca. Čínske ministerstvo zahraničia oznámilo, že plány na vyzbrojovanie ostrova, ktorý Peking považuje za svoju provinciu, sa mu veľmi nepáčia.

USA ani Taiwan informácie o nákupe protilodných striel odpaľovaných z pevniny oficiálne nekomentovali. Pentagón iba všeobecne uviedol, že "Spojené štáty poskytujú Taiwane obranné prostriedky a služby, ktoré mu umožnia udržať dostatočné kapacity pre vlastnú obranu". Tchaj-pej už v roku 2020 oznámila, že má nákup protilodných striel v pláne. Už skôr si zaobstarala tento typ striel vo verzii, ktorá sa odpaľuje z plavidiel.

Napäté vzťahy medzi Taiwanom a Čínou sa tento mesiac vyostrili po tom, čo sa taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v USA stretla so šéfom americkej Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym. Čína potom okolo ostrova usporiadala vojenské manévre.

Peking považuje Taiwan za vzbúrenskú provinciu a za legitímnu súčasť svojho územia. Podľa oficiálnej politiky "jednej Číny" na ostrove neexistuje samostatná politická entita, Taiwan ale od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastnú vládu a demokratické zriadenie. Peking nespokojne nesie, keď zahraniční politici rokujú s taiwanskými predstaviteľmi, pretože podľa neho tak budí zdanie, že uznávajú samostatnosť ostrova.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok