Lavrov sa stretol s brazílskym prezidentom Lulom, ktorého USA kritizujú

TA3 TASR
18.4.2023 07:35

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa stretol v pondelok v Brazílii s prezidentom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, ktorého Washington kritizoval za nedávne výroky, že USA svojou vojenskou pomocou podnecujú vojnu na Ukrajine. Informovala agentúra AFP.

Lavrov sa stretol s brazílskym prezidentom Lulom, ktorého USA kritizujú
TASR/AP

Lula bol nedávno na návšteve Číny a Spojených arabských emirátov (SAE), kde obvinil USA z "podnecovania vojny", a na Západe tým "zdvihol obočia", píše AFP. Takisto vyhlásil, že Spojené štáty a Európa "musia začať rozprávať o mieri" a že Kyjev má tiež svoj podiel viny na vzniku konfliktu. Ten sa začal vo februári 2022, keď ruské sily napadli Ukrajinu a snažili sa zvrhnúť demokraticky zvolenú vládu v Kyjeve a anektovať územia prozápadne orientovanej krajiny.

Lulove výroky boli podobné tým, ktoré často zverejňujú Moskva a Peking, pričom obviňujú z vojny Západ. Lavrov sa v pondelok poďakoval Lulovi za ponuku, že sprostredkuje mierové rozhovory, ktoré by ukončili 14 mesiacov trvajúcu vojnu. Táto Lavrovova návšteva a Lulove nedávne výroky však vyvolali ostrú kritiku Bieleho domu, ktorý stojí v čele pomoci Ukrajine.

"Brazília v tomto prípade papagájuje ruskú a čínsku propagandu a nepozerá pri tom na fakty," povedal novinárom hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby. Lulov postoj k vojne označil za "hlboko problematický".

Brazílsky minister zahraničných vecí Mauro Vieira, ktorý sa tiež v pondelok predtým stretol s ruským ministrom Lavrovom, zareagoval na Biely dom: "Neviem, ako alebo prečo dospel k takému záveru, ale vôbec s ním nesúhlasím." Napriek svojim vyjadreniam o Spojených štátoch sa snaží 77-ročný politik Lula, ktorý sa vrátil do úradu v januári, aj o bližšie vzťahy s Washingtonom. Lula bol prezidentom už v rokoch 2003 až 2010.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok