Protiofenzívu spustíme vtedy, keď budeme pripravení, povedal ukrajinský činiteľ

TA3 TASR
18.4.2023 07:23

Vysokopostavený ukrajinský predstaviteľ Olexij Danilov v pondelok povedal, že Ukrajina spustí protiofenzívu proti ruským vojakom, keď bude pripravená. Dodal, že je len otázkou času, kedy Ukrajina dosiahne potrebnú úroveň vojenskej pripravenosti.

Protiofenzívu spustíme vtedy, keď budeme pripravení, povedal ukrajinský činiteľ
TASR/AP

Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Danilov v rozhovore v Kyjeve pre tlačovú agentúru AP uviedol, že spojenci Ukrajiny pomáhajú vláde dosiahnuť úroveň technického vybavenia potrebného na začatie útoku a dodávajú Kyjevu ťažké zbrane, napríklad obrnené vozidlá, a aj muníciu. Zároveň však Danilov vyjadril frustráciu z toho, že predstavitelia spojeneckých krajín niekedy "jednu vec sľúbia a úplne inú urobia". Svoje slová nespresnil. "Ak nebudeme pripravení, tak predsa nikto s tým nezačne nepripravený," upozornil.

O veľkom úniku amerických tajných informácií sa Danilov vyjadril podobne ako ostatní ukrajinskí predstavitelia, ktorí tvrdia, že budúce ofenzívy to nijako vážne nepoškodzuje. Zdôrazňujú totiž, že Ukrajina nezdieľa vysoko citlivé informácie vôbec s nikým.

"Ak si niekto myslí, že niekomu podávame hlásenia, tak sa hlboko mýli," povedal Danilov. O takýchto citlivých bezpečnostných záležitostiach sa rozhoduje za zatvorenými dverami na stretnutiach s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. "A len tam sa rozhodne, kedy, ktorým smerom, akým tempom budeme oslobodzovať naše územie," dodal.

Medzi uniknutými americkými informáciami, predtým nezverejnenými, sú aj citlivé odhalenia o Ukrajine. Jedným je napríklad to, ako skoro sa Ukrajine minú rakety pre životne dôležité systémy protivzdušnej obrany - zásoby sa podľa očakávania vyčerpajú už koncom toho mesiaca alebo v máji, ako sa píše v uniknutom dokumente. Obloha nad Ukrajinou bude v takom prípade otvorenejšia pre ruské nálety a delostrelecké útoky, ktoré už zničili mnohé mestá a infraštruktúru. Danilov sa odmietol vyjadriť k súčasným zásobám zbraní na Ukrajine. Povedal len, že "budú stačiť na zabrzdenie Ruska".

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok