Moody's znížila rating ôsmich gréckych bánk o dva stupne

Moody
Zdroj foto:
Medzinárodná ratingová agentúra Moody's Investors Service v piatok znížila dlhodobé depozitné ratingy a ratingy záväzkov ôsmich gréckych bánk.

Bankám National Bank of Greece, EFG Eurobank Ergasias, Alpha Bank, Piraeus Bank, Agricultural Bank of Greece a Attica Bank znížila ratingy na Caa2 z úrovne B3. Bankám Emporiki Bank of Greece a General Bank of Greece znížila ratingy zo stupňa B1 na stupeň B3. Agentúra ďalej uviedla, že výhľad ratingov týchto bánk je negatívny.

Ako dôvod zhoršenia ratingov agentúra Moody's uviedla dopad nedávneho zníženia hodnoty gréckych vládnych dlhopisov na kapitál bánk a zvyšujúce sa riziko ďalšieho poklesu ich hodnoty. Ďalšími príčinami zníženia ratingov je zhoršujúce sa domáce ekonomické prostredie, pokles vkladov a stále slabá pozícia bánk v oblasti likvidity.

Podľa agentúry sa kvôli hlbšej, než očakávanej recesii ďalej zvýši podiel nesplácaných úverov na celkových v bankovom systéme krajiny. Ku koncu marca 2011 bol podiel nesplácaných úverov na úrovni 11,5 %. Grécka ekonomika oslabila v druhom kvartáli medziročne o 7,3 % a nezamestnanosť sa v súčasnosti nachádza na úrovni viac ako 16 %. Moody's očakáva, že tieto podmienky budú aj naďalej vytvárať tlak na ziskovosť a kvalitu aktív gréckych bánk.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá