Biden počíta s tým, že čoskoro oficiálne oznámi svoju kandidatúru

ta3 čtk
15.4.2023 09:23

Americký prezident Joe Biden počíta s tým, že "pomerne skoro" oficiálne oznámi svoju opakovanú kandidatúru na úrad hlavy štátu. Uviedla to dnes agentúra AFP, podľa ktorej to Biden povedal pred odletom z niekoľkodňovej návštevy Írska. O tom, že sa rozhodol znovu kandidovať, osemdesiatročný politik informoval už v týždni v rozhovore pre americkú televíziu NBC.

Biden telefonicky hovoril s Karlom III. a tiež s Macronom
TASR/AP

"Už som si to spočítal. Oznámime to pomerne skoro," uviedol Biden. "Ale táto cesta len posilnila môj pocit optimizmu z toho, čo sa dá urobiť," citovala ho AFP. "Povedal som vám, že mám v pláne znova kandidovať," povedal aj na ďalšie otázky novinárov.

V primárkach Demokratickej strany by šéf Bieleho domu teraz čelil Robertovi Kennedymu, synovcovi bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho, a spisovateľke Marianne Williamsonovej. V samotnej prezidentskej voľbe by sa potom mohol opäť stretnúť s teraz trestne stíhaným exprezidentom Donaldom Trumpom, ktorý sa uchádza o nomináciu Republikánskej strany. Jeho súperom naopak nebude bývalý minister zahraničia v Trumpovej administratíve Mike Pompeo, ktorý svoju kandidatúru v noci na dnešok vylúčil.

Kandidáti na amerického prezidenta či prezidentku musia pred samotnou voľbou, ktorá je naplánovaná na začiatok novembra 2024, súperiť o priazeň svojich spolustraníkov v primárnych voľbách. Demokrati však v prieskumoch verejnej mienky dávajú najavo, že si neželajú, aby Biden kandidoval znova.

Vo februári povedalo výskumníkom agentúry AP a sociologického centra NORC len 37 percent demokratov, že si želajú, aby sa súčasný prezident znovu uchádzal o kreslo v Bielom dome. To je o 15 percentuálnych bodov menej ako vlani v októbri, a tento prepad je viditeľný u mladších aj starších členov Demokratickej strany.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok