Súd obvinil Američana, ktorý je podozrivý zo zverejnenia utajovaných dokumentov

ta3 ČTK
14.4.2023 16:43

Zadržaný Jack Teixeira podozrivý zo zverejnenia utajovaných amerických dokumentov bol v piatok obvinený z neoprávneného držania a odovzdávania utajovaných informácií, uviedla americká stanica CNN.

Súd obvinil Američana, ktorý je podozrivý zo zverejnenia utajovaných dokumentov
AP Photo/Patrick Semansky

Dvadsaťjedenročný člen leteckej zložky národnej gardy štátu Massachusetts, ktorého vo štvrtok v súvislosti s prípadom zatkol Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI), v piatok stál pred súdom v Bostone. Federálny sudca rozhodol, že Teixeira zostane aj naďalej vo väzení. Ďalšie vypočutie sa má konať budúcu stredu, uviedla agentúra AP.

Počas krátkeho pojednávania pred súdom Teixeira prehovoril iba dvakrát. Na otázku, či rozumie svojmu právu mlčať, odpovedal: "Áno". Potvrdil tiež, že vyplnil špeciálne finančné vyhlásenie, ktoré podľa sudcu preukazuje, že má nárok na zastupovanie verejným obhajcom.

Utajované americké dokumenty súvisiace s citlivými informáciami spojenými okrem iného s ruskou vojnou na Ukrajine minulý týždeň začali zverejňovať americké médiá. Materiály sa predtým objavili najprv na komunikačnej platforme Discord, odkiaľ sa rozšírili na iné sociálne siete, hojne sa zdieľali okrem iného na proruských účtoch.

Za úmyselné odovzdávanie informácií o národnej obrane hrozí odsúdenému až desať rokov väzenia. Ako poznamenala agentúra Reuters, Teixeira by mohol čeliť dlhšiemu trestu v závislosti na tom, aké všetky obvinenia proti nemu budú vznesené.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok