Vo Francúzsku pokračujú protesty proti dôchodkovej reforme, účasť na demonštráciách však klesá

13.4.2023 07:36

Vo Francúzsku vo štvrtok protestovalo proti dôchodkovej reforme 380-tisíc ľudí, uviedlo ministerstvo vnútra. Podľa usporiadateľských odborov CGT bolo demonštrantov 1,5 milióna, pôvodne odborová organizácia uviedla, že účastníkov bolo "cez milión". Oba údaje potvrdzujú klesajúcu účasť na demonštráciách, vo štvrtok sa konalo ich 12. kolo. V piatok o osude reformy rozhodne Ústavná rada, môže ju celú alebo jej časť zmiesť zo stola.

Sprievod v Paríži šiel vo štvrtok po inej trase ako predtým, začínal pri budove opery. Podľa parížskej prefektúry prišlo vyjadriť svoju nespokojnosť s vládnymi penzijnými plánmi 42 000 ľudí. Odborový odhad je takmer desaťkrát vyššia, 400.000 účastníkov. V Paríži vo štvrtok polícia k 18.00 h zadržala 36 ľudí, zranených bolo desať príslušníkov ozbrojených síl, píše denník Le Monde. Na bezpečnosť demonštrácií po celom Francúzsku dohliadalo 11.500 policajtov, z toho 4200 v hlavnom meste.

Protesty v Nantes, kde bolo podľa polície 10-tisíc ľudí, sprevádzali násilnosti. Pri prechode davu pred prefektúrou ľudia začali hádzať predmety, polícia reagovala použitím slzného plynu. Na policajtov tiež lietala zábavná pyrotechnika, agresívni účastníci sprievodu zapálili niekoľko ohňov. Nepokojný priebeh malo aj stretnutie v Rennes, kde rovnako ako pri predchádzajúcich demonštráciách skončilo v plameňoch niekoľko košov a tentoraz aj dve autá značky Tesla a Mercedes. Po oficiálnom ukončení pochodu sa niekoľko maskovaných ľudí vydalo do centra, útočili na policajtov, tí použili vodné delo.

Protesty narušili aj prevádzku na rieke Rýn, kde štrajkujúci zablokovali jedno zo stavidiel, informovala agentúra Reuters. Protestné akcie tentoraz toľko nezasiahli dopravu, ale znova sa k nim pridalo množstvo stredných škôl a univerzít, napísala agentúra AFP. Demonštranti vo štvrtok ráno na dve hodiny blokovali vjazd do rafinérie Feyzin pri Lyone.

Na štvrtok bolo ohlásených celkom 270 akcií vrátane protestu smetiarov. Tí okrem iného zablokovali spaľovňu odpadu južne od Paríža, odkiaľ nemohli vyjsť smetiarske vozidlá. Vrecia s odpadkami vo štvrtok demonštranti navŕšili aj pred sídlom Ústavnej rady, ktorá bude v piatok rozhodovať o tom, či reforma presadená bez súhlasu dolnej komory parlamentu nadobudne platnosť.

"Mobilizácia ani zďaleka neskončila. Kým reformu nestiahnu, budeme v protestoch tak či onak pokračovať," povedala šéfka odborov CGT Sophie Binetová.

Od polovice januára Francúzi opakovane vychádzajú do ulíc, aby vyjadrili svoj nesúhlas s dôchodkovou reformou, ktorú presadil prezident Emmanuel Macron. Dôchodková reforma je podľa vlády nevyhnutná, inak hrozí krach dôchodkového systému. Okrem postupného zvýšenia veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov sa má zvýšiť aj počet odpracovaných rokov potrebných na získanie plnej výšky penzie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok