Lipták si v Miami zmapoval hru Talianok: Nejde o rebríček, ale o výkony na kurtoch

ta3 TASR
11.4.2023 15:43

Kapitán slovenského tímu Matej Lipták si pochvaľuje doterajšiu prípravu na kvalifikačný zápas tenisového Pohára Billie-Jean Kingovej proti Taliansku (14.-15. apríla v bratislavskom NTC). Okrem nominovaného kvarteta Anna Karolína Schmiedlová, Viktória Kužmová, Tereza Mihalíková, Renáta Jamrichová má k dispozícii aj Radku Zelníčkovú a Katarínu Kužmovú. Talianky osobne sledoval na turnaji WTA v Miami a tvrdí, že ich má dobre zmapované.

"Trénovať sme začali v sobotu 8. apríla. Terka Mihalíková sa len uplynulý piatok vrátila z USA, no v pondelok už nabehla do procesu. Príprava je super. Nové baby Radka Zelníčková s Katkou Kužmovou zapadli do tímu, ako keby v ňom boli dlho. Sú kamarátky, často spolu trénujú a stretávajú sa aj mimo tenisových kurtov. O tom, ktorá bude v pozícii piatej hráčky, sa rozhodnem v stredu alebo vo štvrtok pred žrebom," uviedol Lipták.

Šéfa slovenskej lavičky teší, že jeho zverenky sú v dobrej forme. "Teraz ide už iba o to, aby sme vybrali správne hráčky. Myslím, že povrch je stredne rýchly, príliš veľký výber sme nemali. Talianky majú veľmi vyrovnaný tím, päť hráčok je vo svetovej Top 60. Môžu si vyberať, majú širší káder. Rebríčkovo sú absolútne favoritky. Fedcupové zápasy však nie sú o rebríčkoch, ale o výkonoch na kurtoch. Dúfam, že sa mi podarí dostať z našich báb maximum. Sledoval som Talianky na turnaji WTA v Miami a dalo mi to veľmi veľa. Pevne verím, že som získal o nich dostatočné poznatky a mám ich dobre zmapované. Martina Trevisanová je silná najmä na antuke, no dokáže dobre zahrať aj na tvrdom povrchu, čo potvrdila postupom do štvrťfinále v Miami. Camila Giorgiová je nebezpečná hráčka, ktorá keď má svoj deň, dokáže zdolať kohokoľvek," zdôraznil Lipták.

Talianska kapitánka Tathiana Garbinová sa poďakovala Slovenskému tenisovému zväzu za vrelé privítanie. "Prvé dojmy z Bratislavy sú pozitívne, sme spokojné s podmienkami. Dievčatá si rýchlo zvykajú na tvrdý povrch v NTC i na odskok loptičiek. Mysleli si, že bude ešte rýchlejší. V ďalších dňoch urobíme všetko pre to, aby sme ich na zápas čo najlepšie pripravili. Musíme pracovať na každom jednom detaile, lebo slovenské hráčky sa v domácom prostredí dokážu vždy vybičovať ku kvalitným výkonom."

Práve proti Slovensku vo februári 2017 debutovala v úlohe kapitánky a Talianky prehrali na antuke vo Forli 2:3. Dva body získala Rebecca Šramková, tretí pridala Daniela Hantuchová.
"Pamätám si veľmi dobre na ten zápas a mám na neho bolestné spomienky. Snažili sme sa z tohto výsledku zobrať ponaučenie. Máme teraz veľmi silný tím a v Bratislave sa pokúsime o odplatu."

Garbinová je rada, že má široký výber hráčok. "Mám už nejakú predstavu o tom, kto by mohol nastúpiť na úvodné piatkové dvojhry, no definitívne sa rozhodnem pred štvrtkovým žrebom. Všetky dievčatá sú fit vrátane Camily Giorgiovej, ktorá na tréningu síce mala zatejpovanú nohu, no iba z preventívnych dôvodov. Hovorila som aj s daviscupovým kapitánom Filippom Volandrim, ktorý vlani postúpil v Bratislave s talianskym tímom na finálový turnaj. Dal nám nejaké rady, nielen čo sa týka kurtu a zázemia. Verím, že jeho tipy zužitkujeme."    

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok