Boje na Ukrajine neutíchli ani počas Veľkonočnej nedele, Zelenskyj to odsúdil

10.4.2023 14:37

Boje na Ukrajine neustali ani počas Veľkonočnej nedele, počas ktorej Rusko podniklo desiatky útokov na mestá Bachmut a Avdijivka na východe Ukrajiny. Tamojší prezident Volodymyr Zelenskyj takéto konanie odsúdil, informuje televízia Sky News.

Boje na Ukrajine neutíchli ani počas Veľkonočnej nedele, Zelenskyj to odsúdil
TASR/AP

Ukrajinská armáda uviedla, že počas uplynulých 24 hodín odrazila vyše 40 útokov nepriateľa. Najintenzívnejšie boje pritom prebiehajú pri Bachmute a Avdijivke, na ktoré sa ruská armáda a žoldnierska Vagnerova skupina zameriavajú už celé mesiace. K útokom však prišlo aj inde - ukrajinské úrady napríklad informovali o dvoch obetiach útoku v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Zelenskyj v noci na pondelok odsúdil nedeľňajšie útoky. "Takto Kvetnú nedeľu slávi teroristický štát," uviedol ukrajinský prezident. Zároveň vyzdvihol prácu niekoľkých ukrajinských obranných jednotiek brániacich pozície na východe krajiny a uviedol, že dúfa, že budúcoročná Veľkonočná nedeľa prebehne v mieri.

Väčšina obyvateľov Ukrajiny vyznáva pravoslávnu cirkev, ktorej veriaci oslavujú Veľkú noc až o týždeň. Čoraz viac kresťanov na Ukrajine však v súčasnosti oslavuje veľkonočné sviatky skôr podľa západného obradu a nie podľa starého juliánskeho kalendára ruskej pravoslávnej cirkvi. Po útoku Ruska na Ukrajinu pred viac ako rokom totiť zosilnela verejná diskusia o odlíšení sa od Ruska aj zmenou cirkevného kalendára.    

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok