Ruskí vyšetrovatelia obvinili zadržaného amerického novinára zo špionáže

ta3 ČTK
7.4.2023 17:32

Ruskí vyšetrovatelia obvinili novinárov amerického denníka The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkovicha zo špionáže. S odvolaním sa na svoj zdroj to v piatok uviedla agentúra Interfax. Novinár podľa agentúry TASS všetky obvinenia kategoricky odmietol a uviedol, že sa v krajine zaoberal iba novinárskou činnosťou.

"Gershkovich bol obvinený," informoval Interfax. Ako agentúra doplnila, ide o obvinenia zo špionáže podľa článku 276 zákonníka Ruskej federácie a novinára oficiálne obvinila ruská tajná služba FSB. Ruské spravodajské agentúry už nespresnili, akou formou bol Gershkovich obvinený, alebo kedy sa tak stalo. Zvyčajne je ale obvineným predložený dokument, ktorý obvinenie popisuje, napísala agentúra AP.

Gershkovichovo zadržanie na konci marca oznámila práve FSB. Tá uviedla, že Američana zadržala v Jekaterinburgu na Urale pri pokuse získať tajné informácie, a začala proti nemu trestné stíhanie. Podľa FSB Gershkovich zhromažďoval pre americkú stranu informácie o vojensko-priemyselnom odvetví v Rusku, ktoré predstavovali štátne tajomstvo. Hrozí mu až 20 rokov vo väzení.

Tridsaťjedenročný novinár aj WSJ obvinenia zo špionáže už skôr odmietli ako úplne nepodložené. Súd následne Gershkoviche poslal do moskovskej väzobnej väznice Lefortovo. Gershkovich je prvým americkým korešpondentom od doby studenej vojny, ktorý bol zadržaný kvôli obvineniu zo špionáže, uviedla AP.

Právnici, ktorí ho zastupujú, sa s novinárom prvýkrát stretli v utorok, uviedla šéfredaktorka WSJ Emma Tuckerová. Dodala, že sa "Evan teší dobrému zdraviu a je vďačný za obrovskú podporu z celého sveta". "Naďalej vyzývame na jeho okamžité prepustenie," doplnila.

Medzi Moskvou a Západom vládne zvýšené napätie od vlaňajšieho vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Kremeľ po invázii zosilnil represie proti opozícii aj novinárom a tvrdo zakročil proti všetkým, ktorí sa verejne odchýlia od jeho oficiálneho výkladu udalostí.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok