Putin sa aj tri roky od začiatku pandémie bojí covidu. Nepoužíva internet ani mobil, uviedol bývalý člen jeho ochranky

ta3 čtk
4.4.2023 20:43

Ruský prezident Vladimir Putin stále nepoužíva internet a aj tri roky od začiatku pandémie má strach, že sa nakazí covidom-19. Mimovládnej organizácii The Dossier Center (DC) to v utorok zverejnenom rozhovore povedal Gleb Karakulov, bývalý kapitán ruskej Federálnej ochrannej služby (FSO), ktorý z Ruska utiekol.

Kremeľ sa údajne stavia proti Putinovi, pomýšľa nad jeho výmenou
TASR/AP

Organizáciu DC, ktorú založil bývalý najbohatší ruský oligarcha a kritik Kremľa Michail Chodorkovskij, Karakulov popísal aj ďalšie detaily zo života ruského prezidenta.

"Posledných pár rokov žije v informačnej izolácii. Patologicky sa bojí o život," povedal o Putinovi Karakulovovi. "Všemožnými bariérami sa odrezal od sveta: karanténou, informačným vzduchoprázdnom. Realitu vníma pokrivene," uviedol. To sa podľa agentúry AP, ktorá DC získala hodiny videozáznamov a prepisy rozhovorov s Karakulovom, zhoduje s líčením iných ľudí blízkych Putinovi. Tí ho vykresľujú ako kedysi charizmatického, ale stále viac izolovaného vodcu, ktorý nepoužíva mobilný telefón ani internet a trvá na neustálom prístupe k ruskej štátnej televízii.

"Za celú dobu, čo slúžim, som ho nikdy nevidel s telefónom. Všetky informácie má len od blízkeho okruhu ľudí," povedal Karakulov. Putinovu paranoiu zrejme ešte prehĺbilo rozhodnutie vlani vo februári vtrhnúť na Ukrajinu. Ruský prezident sa teraz podľa Karakulova radšej vyhýba lietadlám a cestuje špeciálnym obrneným vlakom, ktorý navonok vyzerá ako každé iné ruské železničné vozidlo.

Karakulov však odmietol ostro sledované zvesti, že 70-ročný Putin trpí bližšie neurčenou chorobou. O tom od minuloročného vpádu ruskej armády na Ukrajinu špekulujú médiá. Putin sa naopak podľa Karakulova na svoj vek teší dobrému zdraviu. Obavy o zdravotný stav má však Putin v súvislosti s nákazou covidom-19. Všetci zamestnanci sa musia pred stretnutím na dva týždne izolovať, uviedol Karakulov.

Karakulov pracoval pre terénnu jednotku FSO zaisťujúcu šifrovanú prezidentskú komunikáciu, ktorá Putinovi zaisťovala bezpečné spojenie na cestách. Hoci nebol jeho dôverníkom, ruského prezidenta v posledných 13 rokoch sprevádzal na viac ako 180 cestách, a mal tak možnosť ho pozorovať z neobvyklej blízkosti. AP jeho totožnosť overila pri troch anonymných zdrojoch v USA a Európe a nezávisle potvrdila aj jeho osobné údaje a fakt, že je v registri ruského ministerstva vnútra vedený ako hľadaná osoba.

Organizácii DC Karakulov povedal, že sa mu aj s rodinou podarilo utiecť do Turecka po tom, čo vlani v októbri Putina sprevádzal na summit v Kazachstane. V Rusku by bol súdený ako zbeh. "Toho muža (Putina) považujem za vojnového zločinca," povedal DC Karakulov, ktorý rozhovor poskytol koncom minulého roka. Organizácia ho zverejnila vo chvíli, keď sa uistila, že už v Turecku nebýva a aj s rodinou sa ukrýva na bezpečnom mieste.

Pracovník FSO tiež potvrdil niektoré skoršie špekulácie a tvrdenia o Putinovom osobnom živote a majetku. Kolega Karakulovi potvrdil, že Putin má pri Čiernom mori opulentný palác, o ktorom hovorilo sledované vyšetrovanie tímu väzneného kritika Kremľa Alexeja Navalného. Potvrdil tiež, že Putin má v niekoľkých rezidenciách identické kancelárie. The Dossier Center povedal, že bol svedkom toho, ako Putin hovoril z kancelárie v Soči, zatiaľ čo podľa ruskej televízie mal mať rokovania v rezidencii pri Moskve.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok