Poslanci budú vo štvrtok hovoriť o obžalobe prezidenta

Aktualizované:
Národná rada SR bude vo štvrtok o 13.00 h hovoriť o obžalobe prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Termín mimoriadnej schôdze určil predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD), ktorý na schôdzu pozval aj hlavu štátu. Návrh na obžalobu prezidenta za úmyselné porušenie Ústavy SR podala opozícia 17. januára.

Opoziční predstavitelia sa v návrhu na obžalobu snažia dokázať, že Ivan Gašparovič úmyselne porušil ústavu, keď nevymenoval parlamentom zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša na post generálneho prokurátora. Podľa opozície tým prezident prekročil svoje ústavné právomoci. Navrhovatelia v obžalobe tvrdia, že prezident v rozpore s Ústavou nezabezpečil riadny chod ústavných orgánov, keďže nekonal v primeranej lehote o vymenovaní alebo nevymenovaní parlamentom riadne zvoleného kandidáta do funkcie.

Na to, aby sa obžaloba dostala pred Ústavný súd SR, ktorý o nej ako jediný môže rozhodnúť, je potrebné, aby za ňu v parlamente zahlasovalo aspoň 90 poslancov. Takýto výsledok je však nereálny, keďže vládny Smer-SD ju podporiť odmieta.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá