TikTok zneužil údaje o deťoch. Aplikácia dostala vyše 12-miliónovú pokutu

ta3 tasr
4.4.2023 12:48

Britský Úrad komisára pre informácie (ICO) v utorok oznámil, že čínskej sociálnej sieti TikTok uložil pokutu vo výške 12,7 milióna libier za nedostatočnú ochranu osobných údajov detí mladších ako 13 rokov. Informuje o tom agentúra AFP.

TikTok plánuje v Európe vybudovať dve dátové centrá, používatelia majú obavy
AP Photo/Michael Dwyer

TikTok podľa ICO porušil britské zákony, pretože nezískal súhlas zákonných zástupcov detí mladších ako 13 rokov na použitie ich osobných údajov. TikTok pritom vo vlastných pravidlách nepovoľuje registráciu osobám mladším ako 13 rokov.

"Rozhodnutie budeme naďalej skúmať a zvažujeme ďalšie kroky. Veľa investujeme, aby sme pomohli udržať osoby mladšie ako 13 rokov mimo platformu a náš 40.000-členný bezpečnostný tím nepretržite pracuje na zabezpečení platformy pre našu komunitu," uviedol TikTok v reakcii na toto rozhodnutie.

ICO tvrdí, že TikTok neprijal adekvátne opatrenia, aby zabránil deťom, ktoré nespĺňajú pravidlá, registráciu. Podľa odhadov umožnil TikTok v roku 2020 registráciu 1,4 miliónom osôb mladších ako 13 rokov.

"To znamená, že ich dáta mohli byť použité na ich sledovanie a profilovanie... Existujú zákony, ktoré zaisťujú, že naše deti sú v digitálnom svete rovnako v bezpečí ako vo fyzickom svete. TikTok tieto zákony nedodržiaval," uviedol ICO vo vyhlásení.

Témy: TikTok
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok