Švajčiarska prokuratúra si posvieti na fúziu bánk UBS a Credit Suisse, začala vyšetrovanie

TA3 ČTK
2.4.2023 15:08

Švajčiarska federálna prokuratúra začala vyšetrovanie prevzatia banky Credit Suisse väčším konkurentom UBS. Preveruje možné porušenie švajčiarskeho trestného práva vládnymi úradníkmi, regulátormi a vrcholnými predstaviteľmi oboch bánk. Informoval o tom denník Financial Times s odvolaním sa na informácie prokurátora.

Švajčiarska prokuratúra si posvieti na fúziu bánk UBS a Credit Suisse, začala vyšetrovanie
TASR/AP

Banky sa dohodli na spojení minulý mesiac v snahe odvrátiť prípadnú katastrofickú finančnú krízu. Podľa prokuratúry existuje množstvo udalostí okolo Credit Suisse, ktoré vyžadujú vyšetrovanie. Je potrebné ich analyzovať a zistiť, či neboli spáchané trestné činy.

Spojenie oboch bánk vyvolalo množstvo búrlivých protestov vo Švajčiarsku. Prieskumy ukazujú, že viac ako tri štvrtiny občanov sú proti spojeniu za tri miliardy švajčiarskych frankov, ktorým vznikne finančný gigant s rozvahou viac ako päť biliónov CHF.

Švajčiarsky denník Tages-Anzeiger s odvolaním sa na vysokého manažéra UBS napísal, že spoločnosť vzniknutá spojením oboch bánk sa chystá znížiť počet svojich zamestnancov o 20 až 30 percent. 

Po spojení bude mať banka 120-tisíc zamestnancov. Najviac sa prepúšťanie dotkne americkej divízie investičného bankovníctva. Vo Švajčiarsku by mohlo zaniknúť približne 11-tisíc pracovných miest.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok