Lavrov bude v apríli predsedať zasadnutiu Bezpečnostnej rady OSN. Kuleba to označil za zlý vtip

30.3.2023 17:16

Moskva vo štvrtok oznámila, že ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov bude predsedať zasadnutiu Bezpečnostnej rady OSN v apríli. Rusko vtedy prevezme rotujúce predsedníctvo v tomto medzinárodnom orgáne. Informovala agentúra AFP.

Lavrov bude v apríli predsedať zasadnutiu Bezpečnostnej rady OSN. Kuleba to označil za zlý vtip
TASR/AP

Rusko viackrát vyhlásilo, že v OSN čelí nepriateľskému "kolektívnemu Západu", ktorý bojkotuje Rusko od začiatku invázie na Ukrajine. Ukrajina vyzvala na vylúčenie Ruska z BR OSN práve za okupáciu svojho územia. Rusko naposledy predsedalo BR OSN vo februári 2022.

"Ďalším kľúčovým podujatím ruského predsedníctva (v BR OSN) bude otvorená debata na vysokej úrovni o 'skutočnom multilateralizme prostredníctvom ochrany princípov Charty OSN'. Tomuto zasadnutiu bude predsedať ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov," uviedla na tlačovom brífingu hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová.

Lavrov podľa jej slov plánuje viesť 25. apríla debatu o situácii na Blízkom východe. "Ruské predsedníctvo v BR OSN 1. apríla je zlý vtip," napísal na Twitteri ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. "Rusko si svoje kreslo uzurpovalo; vedie koloniálnu vojnu; jeho líder je vojnový zločinec, na ktorého vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) zatykač za únosy detí," dodal.

Predsedníctvo v BR OSN rotuje každý mesiac medzi jej 15 členskými štátmi. Úlohou Ruska bude napríklad určovať agendu tohto medzinárodného orgánu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok