Na stav našich železníc sa už sťažujú aj Česi. Sme podfinancovaní, uviedol riaditeľ ŽSR

Na stav našich železníc sa už sťažujú aj Česi. Sme podfinancovaní, uviedol riaditeľ ŽSR
Zdroj foto: TA3
Na stav našich železníc sa už sťažujú aj České dráhy. Vrcholom bolo pre Čechov vykoľajenie Pendolina pri Žiline. Čakáme na Slovensku na nešťastie?

Ďalšími hosťami v relácii Téma dňa boli Erik Tomáš (Hlas-SD), Peter Cmorej (SaS), Peter Visolajský a Marián Kollár. Celú reláciu nájdete v archíve.

Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Miloslav Havrila v relácii Téma dňa uviedol, že v piatok dostal list od českých kolegov. "Prekvapilo ma to. Výhrady mali k nehode Pendolina a poukázali aj na nevyhovujúci stav trate, kde sú prevádzkované jednotky českého dopravcu," dodal. 

Problémom sú financie

Problémom je aj nedostatok financií. Železnice niekoľko rokov poukazujú na dlhodobý stav podfinancovania zo strany štátu. "Je to otázka 30 rokov dozadu," skonštatoval.  

Havrila povedal, že "bezpečnosť je prvoradá". "Na ministerstve dopravy máme silnú podporu. V posledných rokoch sa tam hľadajú riešenia na splnenie rýchlostných parametrov a modernizácie tratí."

"Našou povinnosťou je vykonávať kontroly, kedy hodnotíme stav trati. Zavádzame aj obmedzenia traťových rýchlostí," vysvetlil Havrila.

Viac sa dozviete v pokračovaní článku na ďalšej strane

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá