"Počas dňa bolo prostriedky protivzdušnej obrany zachytených osemnásť striel zo salvových raketometov HIMARS a jedna riadená strela GLSDB," uviedol na pravidelnom brífingu hovorca ruského ministerstva Igor Konašenkov.
Podobné vyhlásenia jednotlivých strán konfliktu nie je možné v podmienkach vojny bezprostredne nezávisle overiť. Rusko opakovane tvrdí, že jeho protivzdušná obrana je schopná zostreľovať strely z raketometov HIMARS. Mnoho analytikov to však spochybňuje.
Spojené štáty oznámili dodávku striel GLSDB Ukrajine začiatkom februára. Vtedy neuviedli, kedy sa odovzdanie týchto moderných zbraní uskutoční.
Strely GLSDB je možné odpaľovať zo systémov HIMARS či M270, ktorými ukrajinská armáda v počte niekoľkých desiatok kusov disponuje už od minulého roka. Ukrajina do nich mala až doteraz k dispozícii iba strely s dosahom asi 80 kilometrov.
V boji doteraz neotestované strely GLSDB, ktoré dosahujú dlhší dolet pomocou prídavných krídiel, vyvinul americký Boeing v spolupráci so švédskym koncernom SAAB. Ich výhodou je relatívne nízka cena 40-tisíc dolárov, nevýhodou naopak nižšia rýchlosť, ktorá strely robí zraniteľnejšie voči protivzdušnej obrane.