Moskva chce od zahraničných firiem príspevok za odchod z Ruska, píše tlač

Moskva chce od zahraničných firiem príspevok za odchod z Ruska, píše tlač
Zdroj foto: TASR/AP
Zahraničné firmy z "nie priateľských krajín" by pri opustení svojich ruských aktív mali ruským úradom zaplatiť "dobrovoľný príspevok" vo výške piatich percent ich trhovej hodnoty, napísal v pondelok na svojom webe Kommersant.

Z dokumentu vyplýva, že v prípade predaja svojich aktív so zľavou menšou ako 90 percent by nerezidenti mali do štátneho rozpočtu prispieť najmenej piatimi percentami z ich trhovej hodnoty. V prípade, že zľava presiahne 90 percent, potom by príspevok mal byť najmenej desať percent. Predtým sa predpokladalo, že príspevok bude v akomkoľvek prípade predstavovať desať percent z hodnoty transakcie, pripomenul Kommersant. 

Ešte vlani v marci ruská vláda prijala pravidlo, podľa ktorého transakcie ruských spoločností s občanmi a firmami z nie priateľských krajín musia byť schválené vládnou komisiou pre zahraničné investície. Podľa posledných zmien sa súhlas komisie vyžaduje pri následných predajoch či prevodoch cenných papierov.

Mnoho západných firiem sa stiahlo z Ruska po tom, čo ruské vojská vlani vo februári na rozkaz prezidenta Vladimira Putina vpadli na Ukrajinu a rozpútali tak najhorší pozemný konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny. Západ zareagoval uvalením sankcií proti Rusku a podporou Ukrajiny. Poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychjlo Podoljak minulý mesiac uviedol, že počas vojny len deväť percent z takmer 1500 svetových firiem opustilo ruský trh.

"Medzi západnými spoločnosťami, ktoré naďalej podnikajú v Rusku, tvoria najväčšiu časť nemeckej (19,5 percenta), americkej (12,4) a japonskej firmy (sedem percent). V teroristickom štáte zostali firmy ako Metro, Leroy Merlin, Auchan, Nestlé , Unilever, Procter & Gamble, Siemens, Pfizer, Philip Morris, Bayer, Acer, Alibaba, CloudFlare, Société Generale, Credit Suisse, Lenovo, Asus, Cersanit a ďalšie," napísal Podoljak v sociálnej sieti. 

Niektoré západné banky za rok vojny dokázali v Rusku podľa neho vygenerovať výnimočne vysoké zisky. "(Rakúsky finančný ústav) Raiffeisen Bank zvýšil zisk v Rusku o 313 percent. Za minulý rok zisk ruskej pobočky predstavoval 474 miliónov eur, čo je najväčšia suma zo všetkých pobočiek v juhovýchodnej Európe," upozornil.

"Neodísť z Ruska za rok vojny - to nie je náhoda, ale vedomé stanovisko. Kolektívny Západ, ktorého trh má pre nadnárodné korporácie väčšiu dôležitosť ako Rusko, by mal prejaviť tvrdý postoj," vyzval Podoljak.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá