Rusko omilostilo vyše 5-tisíc väzňov, ktorí sa nechali naverbovať do Wagnerovej skupiny

TA3 ČTK
25.3.2023 14:55

Rusko omilostnilo vyše 5000 odsúdených, ktorí sa nechali naverbovať do služieb žoldnierskej Wagnerovej skupiny a na základe kontraktu bojovali spoločne s ruskou armádou na Ukrajine. V audionahrávke zverejnenej na sociálnej sieti to povedal šéf tohto zoskupenia Jevgenij Prigožin.

Rusko omilostilo vyše 5-tisíc väzňov, ktorí sa nechali naverbovať do Wagnerovej skupiny
TASR/AP

Wagnerova (v ruskom prepise Vagnerova) skupina do svojich radov hojne prijíma trestancov, ktorých láka práve prísľubom odpustenia zvyšku trestu.

"V súčasnej chvíli bolo vďaka milosti prepustených cez 5-tisíc ľudí, ktorí ukončili kontrakt," povedal Prigožin. Tvrdia tiež, že trestanci prepustení po bojovom angažmáne majú veľmi nízku mieru recidívy. "Podiel ľudí, ktorí znovu spáchajú trestný čin počas jedného mesiaca je 0,31 percenta. To je desaťkrát až dvadsaťkrát menej ako priemerné číslo pred začiatkom špeciálnej operácie," povedal s použitím eufemistického označenia, ktoré Rusko stále používa pre svoju ozbrojenú inváziu na Ukrajinu.

Wagnerova skupina získala v bojoch na Ukrajine oveľa dôležitejšie postavenie po tom, čo ruská armáda vlani utrpela množstvo ponižujúcich porážok pri ukrajinskej protiofenzíve, pripomenula agentúra Reuters. Jej žoldnieri sú silne zapojení aj do terajších bojov o Bachmut.

Spojené štáty v januári odhadli počet wagnerovcov bojujúcich na Ukrajine na 50-tisíc. Asi 40-tisíc z nich podľa Washingtonu pritom tvorili trestanci. Údajná nespokojnosť s výsledkami wagnerovcov viedla k tomu, že ruské vedenie nedávno zbavilo Prigožina výsady naberať nových žoldnierov z radov väzňov a previedlo ju na ministerstvo obrany.

Prigožin, ktorý začínal ako podnikateľ v gastronómii, vlani po dlhých rokoch špekulácií prvýkrát priznal, že je zakladateľom skupiny. Jej žoldnieri bojovali najprv v roku 2014 na Donbase na východe Ukrajiny a neskôr pomohli Rusku podporiť sýrskeho vodcu Bašára Asada. Na podporu geopolitických cieľov Kremľa Prigožin vybudoval sieť v Afrike, ktorá sa tiahne od Líbye cez Sudán po Mali či Stredoafrickú republiku.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok