Minimálna hodnota stravného lístka by mala byť 5,48 eur

Minimálna hodnota stravného lístka by mala byť 5,48 eur
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Minimálna hodnota stravného lístka by mala dosiahnuť 5,48 eur. Návrh je v legislatívnom procese. Informovalo o tom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

MPSVR tak reaguje na vývoj indexu cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. V januári podľa rezortu práce dosiahol mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní 107 %, čo je zvýšenie o sedem percentuálnych bodov oproti mesiacu, podľa ktorého bolo naposledy upravené stravné. Tým bola splnená podmienka na zvýšenie súm stravného pri pracovných cestách.

Stravné by sa zvýšilo pri pracovných cestách trvajúcich päť až 12 hodín na 7,30 eur zo 6,80 eur. Na pracovnej ceste v trvaní od 12 do 18 hodín by vzrástlo na 10,90 eur z 10,10 eur. Pri pracovnej ceste nad 18 hodín by bolo stravné 16,40 eur.

Minimálna hodnota stravovacej poukážky je podľa Zákonníka práce 75 % stravného pre pracovné cesty od päť do 12 hodín. Pri sume stravného 7,30 eur bude teda minimálna hodnota stravovacej poukážky 5,48 eur. Zákonník práce určuje minimálnu hodnotu stravovacej poukážky, zamestnávateľ sa môže rozhodnúť poskytovať ju vo vyššej hodnote.

Účinnosť opatrenia by závisela od dĺžky legislatívneho procesu, ktorý sa začal zverejnením predbežnej informácie. Predpokladaný termín začatia medzirezortného pripomienkového konania je apríl. Naposledy sa sumy stravného pri pracovných cestách zvýšili opatrením ministerstva práce na začiatku roka.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá