EÚ a Británia sa dohodli. Podpísali Windsorský rámec o Severnom Írsku, oznámil Šefčovič

ta3 tasr
24.3.2023 15:21

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a britský minister zahraničných vecí James Cleverly podpísali v piatok v Londýne takzvaný Windsorský rámec, ktorý má v pobrexitovom usporiadaní uľahčiť tok tovarov medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou. Podpis dohody oznámil Šefčovič na sociálnej sieti Twitter.

Európska vlajka ilu 1140 px TASR AP
TASR/AP

"Ľudia v Severnom Írsku budú mať prospech z trvalej istoty. Európska únia a Británia naplno využijú potenciál Dohody o obchode a spolupráci," zhodnotil Šefčovič v príspevku.

Podľa Cleverlyho, ktorého citovala stanica BBC, sa rokovania o Windsorskom rámci niesli "v duchu priateľstva a spolupráce". Ako pokračoval, výsledná dohoda bude chrániť jednotný trh EÚ, vnútorný trh Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a tiež výsledky Veľkopiatkovej dohody, ktorá v roku 1998 ukončila tri desaťročia trvajúce krviprelievanie v Severnom Írsku.

Takzvanú Stormontskú brzdu, ktorá je kľúčovou časťou Windsorského rámca, schválila britská Dolná snemovňa v stredu, aj napriek odporu najväčšej unionistickej strany v provincii – Demokratickej unionistickej strany (DUP) – a niektorých poslancov britskej Konzervatívnej strany vrátane bývalých premiérov Borisa Johnsona a Liz Trussovej.

Cieľom zrevidovanej dohody je zabezpečiť hladký tok tovarov medzi Severným Írskom a Írskou republikou, ktorá je členom Európskej únie, a tiež medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou. Brzda poskytuje Severnému Írsku širšie možnosti rozhodnúť sa, či v budúcnosti prijme nové právne predpisy Európskej únie. Konkrétne umožní Británii neakceptovať novú európsku legislatívu pre Severné Írsko v prípade, že o to požiada tretina poslancov v regionálnom parlamente. Strane DUP sa však nepáči, že táto možnosť sa nevzťahuje aj na súčasnú legislatívu EÚ. 

Tvrdšia hranica medzi Severným Írskom a Írskom by mohla podľa pozorovateľov podkopať Veľkopiatkovú dohodu. Spojené štáty varovali, že ohrozenie tejto dohody by mohlo negatívne ovplyvniť obchodné vzťahy medzi USA a Britániou.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok