Obama chce navrhnúť výrazné obmedzenie jadrových arzenálov

Prezident Spojených štátov Barack Obama využije svoj utorňajší príhovor na pôde Kongresu, aby vyzval na dramatické škrty v jadrových arzenáloch na celom svete. V nedeľu neskoro večer o tom informoval denník The New York Times (NYT), ktorý sa odvoláva na nemenovaných predstaviteľov Obamovej administratívy.

Prezident sa podľa nich v uplynulých mesiacoch dohodol s armádou, že počet amerických jadrových zbraní sa bude môcť znížiť približne o tretinu. V takzvanej správe o stave únie pravdepodobne Obama nebude spomínať konkrétne čísla, predstavitelia Bieleho domu však údajne uvažujú o znížení stavu tesne nad jednu tisícku.

Spojené štáty majú momentálne v pohotovosti okolo 1700 jadrových zbraní, zatiaľ čo zmluva s Ruskom schválená americkým Senátom koncom roka 2009 predpokladá obmedzenie tohto počtu do roku 2018 na 1550. Podľa zdrojov NYT Obama zastáva názor, že Washington si môže počas jeho druhého funkčného obdobia dovoliť "poriadne radikálnu redukciu a ušetriť tak veľa peňazí bez toho, aby musel zľavovať z bezpečnosti Ameriky". Biely dom pritom nemá záujem o úplne novú zmluvu s Ruskom, keďže sa obáva požiadaviek Moskvy týkajúcich sa protiraketovej obrany v Európe ako aj ďalšieho súboja s republikánmi pri nutnej ratifikácii v Senáte.Obama namiesto toho hľadá spôsob, ako sa neformálne dohodnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na obojstranných škrtoch v rámci platnej zmluvy, uvádza denník.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá