Poslanci schválili zvýšenie mimoriadnej dane pre rafinérie na 70 percent

22.3.2023 17:50

Solidárny príspevok z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií sa zvýši z 55 % na 70 % nadmerného zisku. Zároveň bude platiť nielen za zdaňovacie obdobie minulého roka, ale aj za rok 2023. Vyplýva to z novely zákona o solidárnom príspevku, ktorú poslanci Národnej rady SR v stredu definitívne schválili.

Poslanci schválili zvýšenie mimoriadnej dane pre rafinérie na 70 percent
Foto: TASR/Michal Svítok

Snemovňa v rámci nej schválila aj pozmeňujúci návrh poslankyne Petry Hajšelovej (Sme rodina), ktorý z platenia solidárneho príspevku vyňal ťažbu uhlia. Zámerom je podporiť transformáciu regiónu horná Nitra, v ktorom sa tento rok končí ťažba hnedého uhlia a potrebuje investície na ďalší rozvoj.

Poslanci naopak nesúhlasili s dvoma pozmeňujúcimi návrhmi, ktorých cieľom bolo upraviť sadzbu solidárneho príspevku. Peter Kremský (OĽANO) navrhoval jej zvýšenie na 90 %, Marián Viskupič (SaS) zase ponechanie na doterajšej úrovni 55 %.

Novelu predložili do parlamentu poslanci z hnutia OĽANO. Cieľom je podľa nich vrátiť úpravu zdaňovacieho obdobia a výšku sadzby príspevku na úroveň pôvodného vládneho návrhu zákona. Zákon schválil parlament vlani v decembri so zmenami, ktoré vyplynuli z rokovaní výborov a ktoré jeho znenie zmiernili.

Mimoriadne zdanenie sa dotýka najmä bratislavskej rafinérie Slovnaft. Aj keď zavedenie solidárneho príspevku vyplýva z nariadení EÚ, zdanenie v aktuálnej výške Slovnaft odmietol a zvažuje podanie žaloby na arbitrážny súd.

Rafinéria reagovala, že rozhodnutie poslancov berie na vedomie, prijatý zákon si aktuálne právne zanalyzuje a zváži ďalšie možné kroky. Zdanenie Slovnaft považuje za cielený politický útok na dlhodobo úspešný podnik strategického významu. "V období politického chaosu si zrejme nikto neuvedomuje závažnosť a dôsledky takéhoto kroku," uviedol hovorca spoločnosti Anton Molnár

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok