Rozhovory s USA o dohode obmedzujúcej jadrové zbrane už nie sú možné, tvrdí Rjabkov

ta3 ČTK
22.3.2023 15:51

So Spojenými štátmi už nemožno rokovať o odstránení ruských obáv ohľadom dohody obmedzujúcej strategické jadrové zbrane, zvanej Nový START. Uviedol to v stredu námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov.

Rozhovory s USA o dohode obmedzujúcej jadrové zbrane už nie sú možné, tvrdí Rjabkov
TASR/AP

"Rokovať bolo treba skôr, teraz to už nie je možné," povedal podľa tlačovej agentúry TASS ruský diplomat vo Valdajskom diskusnom klube. Námestník súčasne poukázal na podľa neho zjavnú americkú súčinnosť poskytovanú kyjevskému režimu pri útokoch na ruské strategické objekty, zahrnuté v dohode.

"Pritom požiadavky USA, aby sme im za týchto okolností opäť umožnili prístup do ruských objektov strategických útočných zbraní, zarážajú svojou neadekvátnosťou," povedal Rjabkov. Spočiatku totiž podľa neho práve americká strana v dôsledku reštriktívnych opatrení, ktoré zaviedla, pripravila Moskvu o možnosť bez prekážok a úplne rovnoprávne vykonávať inšpekcie strategických útočných zbraní na americkom území.

Rjabkov zrejme narážal na decembrový útok dronov - podľa ruských zdrojov bezpilotných prieskumných lietadiel Striž, ktoré Ukrajinci príslušne upravili - proti základniam strategických bombardérov, ktoré sa zúčastňujú útokov na ukrajinské mestá. Ruské inšpekcie na americkom území do značnej miery znemožnili americké a západoeurópske sankcie obmedzujúce ruské lety.

Rjabkov už skôr v ruskej televízii vyhlásil, že za súčasného počínania USA nemôže byť reč o zvrate ruského stanoviska pozastaviť svoju účasť na dohode.

Neúčasť Ruska na zmluve Nový START

Ruský prezident Vladimir Putin na konci februára podpísal zákon o pozastavení účasti Ruska na zmluve Nový START obmedzujúci počet jadrových zbraní. O prípadnom obnovení účasti na dohode, ktorú Rusko uzavrelo s USA v roku 2010, môže rozhodnúť opäť prezident, dodal TASS. Zákon už bol zverejnený, a nadobudol tak účinnosť.

Putin ohlásil prerušenie ruskej účasti na dohode o týždeň skôr v prejave k ruským zákonodarcom, v ktorom hlavne vyčítal Západu podporu Ukrajiny, domáhal sa však aj započítania britských a francúzskych jadrových zbraní do dohody. Zákonodarcovia potom predložený dokument obratom schválili.

Ruská diplomacia zároveň oznámila, že Moskva bude ďalej dodržiavať limity ukotvené v dohovore, ktoré obmedzujú jadrové arzenály dvoch mocností maximálne na 1550 strategických jadrových zbraní a 700 medzikontinentálnych striel či bombardérov. Aj ministerstvo obrany uviedlo, že sa chce ďalej riadiť obmedzeniami, ktoré z dohody vyplývajú.

Spomínanú zmluvu podpísali v roku 2010 v Prahe vtedajší prezidenti Spojených štátov a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medvedev. Rusko už predtým odmietlo spolupracovať na inšpekciách jadrových zbraní, ktorých podmienky sú v tejto zmluve popísané. Dohoda Nový START bola považovaná za posledný významný rusko-americký dohovor o kontrole jadrových zbraní. Jej platnosť má vypršať v roku 2026.

Ruské oznámenie vyvolalo znepokojené reakcie Washingtonu a európskych metropol. Americký minister zahraničia Antony Blinken Putinovo vyjadrenie označil za nezodpovedné. Rozhodnutie ruského prezidenta odsúdilo okrem iného aj české ministerstvo zahraničia a vyzvalo Moskvu, aby sa k plneniu dohody vrátila.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok