Japonsko chce v Saudskej Arábii stavať jadrové elektrárne

Japonsko chce v Saudskej Arábii stavať jadrové elektrárne
Zdroj foto: SITA
Japonsko ponúklo Saudskej Arábii pomoc pri stavbe jadrových elektrární, aby významný producent ropy mohol uvoľniť väčšie množstvo tohto nerastného bohatstva na export.

Informovala o tom v nedeľu japonská tlačová agentúra Kyodo. Minister obchodu Tošimitsu Motegi však vyhlásil, že v súčasnosti Tokio väčší objem dodávok nepotrebuje.

Na návšteve v Saudskej Arábii Motegi so zástupcom ministra pre ropu Abdulom Azízom bin Salmanom bin Abdulazízom rokoval o zabezpečení dodávok ropy v prípade nestability na svetových trhoch. "Nevzniesli sme žiadne konkrétne požiadavky na zvýšenie produkcie alebo dodávok. Šlo iba o potvrdenie vzťahu, ktorý máme," povedal minister novinárom. Závislosť Japonska na dovoze ropy sa zvýšila po presune od nukleárnej energie po havárii vo Fukušime v roku 2011. Import zo Saudskej Arábie v roku 2012 pokrýval 31 % celkového objemu, pričom medziročne narástol o 5 % na úkor iránskej ropy, ktorá sa prestala dovážať pre sankcie.

Minister Motegi ponúkol svojmu partnerovi pomoc pri stavbe jadrových elektrární, ktoré by mali pomôcť pokryť stúpajúci dopyt po elektrine v krajine. Počas najbližších dvoch desaťročí chce Saudská Arábia postaviť elektrárne s celkovým výkonom až 17 gigawattov, čo by mohlo byť záchranou pre japonské spoločnosti, ktoré po katastrofe vo Fukušime zápasia s nedostatkom dopytu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá