Západ chce na Ukrajine bojovať až do posledného Ukrajinca, tvrdí Putin

Západ chce na Ukrajine bojovať až do posledného Ukrajinca, tvrdí Putin
Zdroj foto: TASR/AP
Čínsky mierový plán by mohol byť základom urovnania konfliktu na Ukrajine, povedal ruský prezident Vladimir Putin po rokovaní s čínskym vodcom Si Ťin-pchingom v Moskve. Šéf Kremľa ale súčasne dodal, že doteraz nevidí ochotu Západu a Kyjeva konať v tomto smere. Západ chce podľa neho bojovať "až do posledného Ukrajinca".

Si označil čínsky postoj za nestranný. "Chcel by som zdôrazniť ohľadom ukrajinského urovnania, že sa trvalo riadime princípmi Charty OSN a zastávame objektívny a nestranný postoj," vyhlásil čínsky prezident. Čína sa podľa neho snaží aktívne pomáhať tomu, aby obe znepriatelené strany uzavreli prímerie a začali spolu konať. Peking sa zasadzuje o "mier a dialóg", zdôraznil Si.

Obaja vodcovia podľa tlačových agentúr vydali spoločné vyhlásenie proti "všetkým jednostranným sankciám" vyhláseným s opomenutím Bezpečnostnej rady OSN, kde Rusko aj Čína patrí medzi päť stálych členov s právom veta. Vyzvali tiež Spojené štáty, aby prestali rozvracať globálnu strategickú stabilitu, a varovali pred zhoršovaním krízy na Ukrajine a jej prechodom do "nekontrolovateľnej fázy".

V Kremli v utorok Putin a Si podpísali rámcové dohody o rozšírení strategického partnerstva a o strategickej spolupráci. Si Ťin-pching ocenil "konštruktívne rokovania" s Putinom a hovoril o rozšírení obchodnej a ekonomickej spolupráce s Ruskom. Čína chce napríklad do Ruska dodávať viac elektroniky, povedal.

Podľa Putina boli tiež dohodnuté ďalšie dodávky ruského plynu do Číny. Oba štáty chcú rozšíriť svoje dopravné spojenie, vrátane ciest a mostov. Putin už na začiatku rokovaní uistil, že Rusko je pripravené uspokojiť energetický hlad čínskej ekonomiky spoľahlivými dodávkami ropy a plynu.

Surovinová veľmoc Rusko sa po zrútení európskeho odbytiska kvôli svojej vojne proti Ukrajine stále viac orientuje na Áziu. Čína získava od Ruska energetické suroviny so zľavou. Objem obchodu medzi Čínou a Ruskom vlani dosiahol podľa Putina rekordných takmer 190 miliárd amerických dolárov a tento rok by mal prekročiť 200 miliárd, poznamenala agentúra DPA.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá